TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-06-03 - Ceny w biurach znowu niższe niż przed tygodniem

Jak przekonują analitycy, touroperatorzy obniżają ceny, choć nie dotyczy to wszystkich kierunków. Które kierunki najmocniej zmieniają ceny?

reklama


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), zebranych w dniu 28 maja 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 21 maja 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 30 maja 2019 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 7 złotych. Przed tygodniem miała miejsce zniżka cen o 39 złotych, a w trzech zestawieniach wcześniejszych miały miejsce wzrosty o 35, 10 i 21 złotych.

Największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu ponownie wystąpiły w Portugalii, gdzie obniżyły się o średnio 159 złotych, a w nieco mniejszym stopniu spadły ceny wyjazdów na tunezyjską Dżerbę i Turecką Riwierę - o średnio 74 i 31 złotych. Największe wzrosty średnich cen odnotowano w Albanii - o średnio 133 złote, a bardziej umiarkowane w Maroku i na Rodos gdzie wzrosły o 61 i 53 złote. W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 13 i wzrosły o 2 złote.





Ostatni tydzień maja przyniósł dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 na najważniejszych kierunkach przewagę spadków cen wycieczek. Wyraźnie największe z nich miały miejsce w Grecji, w której przekrojowe średnie ceny spadły o 37 złotych, a zdecydowanie mniejsze w Bułgarii i Turcji - po 6 złotych. Z kolei największe wzrosty cen wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 18 złotych, a znacznie mniejsze w Egipcie, gdzie podniosły się one o 7 złotych. Na tym pierwszym kierunku mogą one być odreagowaniem dużego spadku przed tygodniem, który wyniósł 65 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 56 złotych. Był to już szósty, ale nie największy roczny spadek cen w tym sezonie. Dotychczas największy odnotowano w poprzednim tygodniu (o 74 złote), zaś największy wzrost miał miejsce aż 24 tygodnie temu i wyniósł 224 złote.

W minionym tygodniu największy roczny spadek cen po raz piąty z rzędu odnotowano na Cyprze, tym razem o 506 złotych. Mniejsze odnotowano na Korfu (ponownie) i na Teneryfie - o 328 i 254 złote. Największe roczne wzrosty cen po raz kolejny odnotowano na Synaju i półwyspie Chalcydyckim - o 368 i 205 złotych oraz w Tunezji kontynentalnej - o 137 złote.

Przed rokiem i dwoma laty miały miejsce wzrosty średnich cen wycieczek, które wyniosły odpowiednio 87 i 13 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja była już po raz ósmy z rzędu znacznie korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,61 zł/litr wobec 2,74 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 41,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 50,3 procent, a przed dwoma o 52,6 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych nadal pozostawał słabszy, ale już w mniejszym stopniu niż wcześniej, czyli o około 4,6 procent, zaś w poprzednich dwóch zestawieniach był słabszy o około 5,6 i 7,0 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom i tym razem zawierał się w przybliżeniu w przedziale -60/-70 złotych, czyli nieco mniej korzystnym niż przed tygodniem (-80/-90 złotych) i zbliżonym do odnotowanego przed dwoma tygodniami (-55/-65 złotych).

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).





W minionym tygodniu ponownie mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy wyraźnie największy roczny wzrost cen spośród głównych kierunków wystąpił w Egipcie - o 160 złotych. Znacznie mniejszy był wzrost cen w Turcji - o średnio 34 złote, a zupełnie niewielki w Bułgarii - o średnio 7 złotych. Na pozostałych kierunkach roczne porównania cen pokazywały zniżki, przy czym były one umiarkowane na Wyspach Kanaryjskich - średnio 49 złotych, a zdecydowanie największe w Grecji - średnio 154 złote.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu roczne wzrosty cen wystąpiły jedynie w Portugalii i w Tunezji, do których wyjazdy stały się droższe o średnio 55 i 39 złotych. Na pozostałych ceny były niższe, przy czym w najmniejszym stopniu taniało Maroko - o 44 złote, w istotnie większej skali obniżyły się roczne ceny wyjazdów na Majorkę, Maltę i do Albanii - o odpowiednio 135, 169 i 202 złote, zaś zdecydowanie największa zniżka miała miejsce na Cyprze - o 506 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 431 złotych. W mniejszej skali drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji i Tunezji - o średnio 147 i 64 złote, a w całkiem niewielkiej do Bułgarii - o średnio 14 złotych.

W nieznacznym stopniu obniżyły się w tym ujęciu średnie ceny na kierunkach greckich - o średnio 10 złotych, zaś pomimo znaczącego wzrostu cen bieżących na ostatniej pozycji kolejny raz znalazły się Wyspy Kanaryjskie, gdzie średnie ceny wobec sytuacji sprzed dwóch lat obniżyły się o średnio 160 złotych, do czego w przeważającym stopniu przyczynił się ubiegłoroczny ich spadek, który wyniósł średnio 111 złotych.

Wśród mniej masowych kierunków jedyne wzrosty cen w ujęciu dwuletnim wystąpiły w Maroku i w Portugalii - o 133 i 67 złotych. Ma innych kierunkach ceny spadły, w tym w relatywnie umiarkowanej skali na Majorce i Cyprze - o 73 i 107 złotych, w znaczącej w Albanii - o 187 złotych, a w największej na Malcie - o 382 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours - o około 612 i 311 złotych. Znacząco tańsze niż przed rokiem są również oferty biur TUI Poland i Grecos - o około 232 i 225 złotych oraz biura Itaka - o 160 złotych. W pozostałych biurach ceny są wyższe niż przed rokiem w granicach od 5 do 350 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu pozycję lidera utrzymało biuro TUI Poland z liczbą 32 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 24 oferty). O włos wyprzedziło ono biuro Itaka z liczbą 31 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 26 ofert), a istotniej Exim Tours z liczbą 26 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 19 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 5 ofert oraz TUI Poland i Exim Tours - 4 i 3 oferty, na kierunkach greckich biuro Itaka - 14 ofert oraz biura Grecos i Coral Travel - 7 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 6 ofert oraz Itaka - 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours - 5 ofert oraz Coral Travel - 3 oferty, natomiast w Bułgarii niezmiennie przodowały biura TUI Poland i Exim Tours - po 3 oferty.

W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie i w Bułgarii, biuro Exim Tours w Egipcie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Bułgarii, a biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W zestawieniu dla sezonu letniego 2020 skład pierwszej szóstki organizatorów kolejny raz z rzędu pozostał bez zmian. Liderem zestawienia pozostało biuro Exim Tours pomimo niewielkiej zwyżki cen ofertowych. W minionym tygodniu odnotowano dość istotne podwyższenie średnich cen w biurze TUI Poland. Skutkiem tego spadło ono o jedną pozycję za biuro Coral Travel. O dwie pozycje (z 6 na 4) awansowało biuro Grecos, a odwrotny ruch odnotowała Itaka. Wystarczyły do tego jedynie nieznaczne zmiany średnich cen w tych biurach, gdyż różnice w średnich odchyleniach od cen referencyjnych były w ich przypadku stosunkowo niewielkie.






Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com