TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Wraz ze starzeniem się społeczeństwa zmienią się preferencje i oczekiwania klientów.
reklama
Seniorzy w wieku 60+ już w tej chwili stanowią ponad 1/4 polskiej populacji. W ciągu kilku kolejnych dekad ten odsetek wzrośnie aż do 40 proc. Tak zwane silver tsunami - czyli szybkie starzenie się społeczeństwa - będzie wyzwaniem dla całej gospodarki. Osoby starsze zachowują się i działają inaczej, mają także inne oczekiwania, więc niewielkie zmiany oferty mogą nie wystarczyć.
Największe wyzwania stoją przed właścicielami obiektów, dla których dostosowanie do potrzeb osób starszych, mających często problemy z ruchem, może być dość kosztowne, o ile w ogóle możliwe. Nieco łatwiej mają przewoźnicy, którzy muszą zapewnić dłuższy czas na postój/wsiadanie oraz łatwiejszy dostęp do toalety. Biura podróży mogą przygotować specjalne pakiety dla seniorów wybierając obiekty dostosowane do nich oraz zapewniając lepszą opiekę
Starsze osoby oczekują także większego wsparcia i szacunku ze strony pracowników, a to w dobie rosnących kosztów zatrudnienia może być trudne do osiągnięcia. Rozwiązaniem może być zatrudnianie osób starszych, jednak dla zwiększenia wydajności ich pracy konieczne będą zmiany i ułatwienia.
Jak wskazuje GUS, na koniec 2020 roku liczba seniorów w wieku 60+ wyniosła 9,8 mln (z czego ponad 58 proc. to kobiety), a ich udział w polskiej populacji sięgnął 25,6 proc. Ten wskaźnik systematycznie rośnie. Prognozy zakładają, że w 2030 roku liczba osób w wieku 60 lat i więcej sięgnie już 10,8 mln, a w 2050 roku - aż 13,7 mln. Tym samym seniorzy będą stanowić już ok. 40 proc. ogółu ludności Polski.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami