TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Tak jak w przypadku zakupu bezpośrednio od organizatora takich wydarzeń, prawo do odstąpienia nie przysługuje w razie dokonania zakupu u pośrednika, o ile ryzyko ekonomiczne związane z wykonaniem tego prawa ciążyłoby na organizatorze - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
reklama
Ze względu na ograniczenia nałożone przez władze niemieckie w kontekście pandemii COVID-19 koncert, który miał odbyć się w dniu 24 marca 2020 r. w Brunszwiku (Niemcy), musiał zostać odwołany.
Konsument, który kupił przez Internet od dostawcy usług sprzedaży biletów - CTS Eventim - bilety wstępu na ten koncert, nie przyjął przekazanego mu przez CTS Eventim, a wystawionego przez organizatora koncertu bonu zakupowego o wartości odpowiadającej cenie kupna tych biletów, lecz zwrócił się do CTS Eventim o zwrot kwoty odpowiadającej tej cenie wraz z kosztami dodatkowymi.
Sąd rejonowy w Bremie (Niemcy), przed który konsument wytoczył powództwo, miał wątpliwości co do tego, czy zgodnie z dyrektywą dotyczącą praw konsumentów konsument ten mógł odstąpić od umowy zawartej z CTS Eventim.
Dyrektywa ta stanowi, że konsumentowi, który zawarł z przedsiębiorcą umowę na odległość, przysługuje co do zasady przez pewien okres prawo do odstąpienia od umowy bez podania jakichkolwiek powodów takiej decyzji. Dyrektywa wyłącza jednak prawo do odstąpienia między innymi w odniesieniu do świadczenia usług związanych z wypoczynkiem, jeżeli umowa przewiduje konkretny dzień wykonania usługi.
Celem tego wyłączenia jest ochrona organizatorów działalności w zakresie wypoczynku, takiej jak wydarzenia kulturalne lub sportowe, przed ryzykiem związanym z rezerwacją określonych wolnych miejsc, które w przypadku wykonania prawa do odstąpienia od umowy mogą okazać się dla nich trudne do zbycia.
Tymczasem, zważywszy że CTS Eventim sam nie był organizatorem wspomnianego koncertu, a jedynie sprzedawał bilety w imieniu własnym, lecz na rachunek organizatora, sąd rejonowy w Bremie zmierza do ustalenia, czy wspomniany wyjątek ma zastosowanie do rozpoznawanego przez niego przypadku.
W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał Sprawiedliwości udzielił odpowiedzi twierdzącej z zastrzeżeniem, że ryzyko ekonomiczne związane z wykonaniem prawa do odstąpienia ciążyłoby na organizatorze owej działalności w zakresie wypoczynku.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami