TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2024-07-04 - Lufthansa przejmie udziały w ITA Airways?

Czy Lufhtansa przejmie udziały w ITA Airways? Rozmowy w tej sprawie toczą się na wysokim szczeblu.

reklama


Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, proponowane przejęcie wspólnej kontroli nad ITA Airways ("ITA") przez Deutsche Lufthansa AG ("Lufthansa") oraz włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów ("MEF"). Zatwierdzenie jest uwarunkowane całkowitym przestrzeganiem środków zaradczych oferowanych przez Lufthansę i MEF.

Obaj przewoźnicy obsługują rozległą siatkę tras ze swoich węzłów w Austrii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech. Ich działalność jest w znacznym stopniu komplementarna, gdyż operują z różnych hubów odpowiednio w Europie Środkowej i we Włoszech. Lufthansa współpracuje z United Airlines i Air Canada na trasach transatlantyckich, a także z All Nippon Airways na trasach do Japonii. Chociaż spółka ITA radzi sobie obecnie dobrze, w przypadku braku transakcji długoterminowa stabilność ITA jako samodzielnego przewoźnika byłaby wysoce niepewna.

Komisja Europejska zebrała obszerne informacje i opinie od uczestników rynku i innych zainteresowanych stron, w tym od konkurencyjnych linii lotniczych, portów lotniczych, klientów biznesowych, stowarzyszeń konsumentów i pasażerów, a także od konsumentów indywidualnych, którzy skontaktowali się z Komisją.

Po przeprowadzeniu badania rynku Komisja miała wątpliwości, czy transakcja w pierwotnie zgłoszonej formie mogłaby:




Aby rozwiać obawy Komisji dotyczące konkurencji, Lufthansa i MEF przedstawiły pakiet środków zaradczych obejmujący:


Zgodnie z zobowiązaniami Lufthansa i MEF mogą zrealizować transakcję wyłącznie po zatwierdzeniu przez Komisję odpowiednich podmiotów zaradczych w odniesieniu do każdego zobowiązania dotyczącego lotów krótkodystansowych, długodystansowych i Mediolan-Linate. Komisja oceni, czy podmioty korzystające ze środków zaradczych są odpowiednie w kontekście odrębnej procedury zatwierdzania nabywcy.

Komisja stwierdziła, że transakcja zmieniona zobowiązaniami nie będzie już budzić obaw w zakresie konkurencji. Decyzja uzależniona jest od pełnego wywiązania się z zobowiązań. Pod nadzorem Komisji niezależny ekspert będzie monitorował ich wdrażanie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com