TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-07-02 - Komisja Europejska: wydłużenie terminu na zwroty narusza dyrektywę turystyczną

W czwartek, 2 lipca Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie naruszenie, m.in. przez Polskę dyrektywy turystycznej.

reklama


Komisja Europejska wysłała wezwanie do usunięcia uchybienia Czechom, Cyprowi, Grecji, Francji, Włochom, Chorwacji, Litwie, Polsce, Portugalii i Słowacji. Zdaniem europejskich urzędników, te państwa naruszyły art. 12 ust. 4 dyrektywy (UE) 2015/2302 w sprawie zorganizowanych podróży.

Ze względu na pandemię koronawirusa konieczne było odwołanie rezerwacji podróży. Przez cały czas trwania kryzysu Komisja podkreślała, że prawa konsumentów pozostają aktualne w obecnym bezprecedensowym kontekście, a krajowe środki wsparcia branży nie mogą ich obniżać.

13 maja 2020 r. Komisja przyjęła szczegółowe zalecenie w sprawie bonów w obecnym kontekście, aby wesprzeć państwa członkowskie w tworzeniu atrakcyjnych, wiarygodnych i elastycznych systemów bonów. Niemniej jednak w tych dziesięciu państwach członkowskich nadal obowiązują szczegółowe przepisy krajowe dotyczące zorganizowanych podróży, umożliwiające organizatorom zorganizowanych podróży wydawanie bonów na odwołane podróże, zamiast zwrotu ich wartości w gotówce, lub odraczanie zwrotu ich wartości znacznie poza okres 14 dni, jak określono w dyrektywie w sprawie zorganizowanych podróży. Zgodnie z prawem UE pasażerowie mają jednak prawo wyboru między zwrotem kosztów w formie pieniężnej a innymi formami zwrotu kosztów, takimi jak bony. - można przeczytać w komunikacie Komisji Europejskiej.

W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wysłaniu wezwań do usunięcia uchybienia do Republiki Czeskiej, Cypru, Grecji, Francji, Włoch, Chorwacji, Litwy, Polski, Portugalii i Słowacji. Zainteresowane państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi Komisji i podjęcie niezbędnych środków w celu usunięcia niedociągnięć stwierdzonych przez Komisję. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o przesłaniu uzasadnionych opinii.

To nie jest najlepsza wiadomość, natomiast nie należy popadać w przesadny pesymizm. Po pierwsze, kraje członkowskie mają dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. Jeśli doliczyć do tego czas, który będzie potrzebny na wdrożenie ewentualnych kolejnych kroków, to akurat 180 dni, o które został wydłużony czas na zwroty zaliczek, w wielu przypadkach zdąży minąć. Touroperatorzy podczas konferencji podkreślali, iż termin zwrotu większości zaliczek upływa we wrześniu.

Być może zaowocuje to pozwami ze strony turystów, ale powinny być one skierowane raczej w stronę Skarbu Państwa, niż touroperatorów, którzy działali zgodnie z obowiązującym prawem (nawet jeśli było ono niezgodne z prawem europejskim).



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com