TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Przypadek Travel Models obnażył słabość systemu kontroli organizatorów wyjazdów, pod kątem legalności ich działania. Zapytaliśmy zatem w urzędach marszałkowskich, jak wyglądają procedury kontroli nielegalnych organizatorów.
reklama
O tym, że Travel Models funkcjonowało przez dość długi czas pisaliśmy w artykule Organizatorzy nielegalnych wyjazdów kpią z branży i prawa . Jego działalność była znana Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego. Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego informuje, że do tutejszego Urzędu zostało skierowane zapytanie o ofertę imprez turystycznych ze strony travelmodels.pl ze wskazaniem jako organizatora przedsiębiorcy z Poznania. W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, iż właścicielem i osobą odpowiedzialną za markę Travel Models miał być Pan Mateusz Obarowski. Urząd nie dysponował danymi pozwalającymi na zidentyfikowanie Pana Obarowskiego i wyciągnięcie przez tutejszy Urząd konsekwencji prawnych. Pozostajemy w kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych celem pozyskania dodatkowych informacji umożliwiających dalsze wyjaśnienie zaistniałej sytuacji - napisało nam biuro prasowe wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego.
Zapytaliśmy zatem w kilku urzędach jak wyglądają procedury postępowania przy zgłoszeniach nielegalnej organizacji wyjazdów turystycznych. W przypadku zgłoszenia podejrzenia o prowadzeniu działalności organizatora turystyki i pośrednika turystycznego bez wpisu do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące działalności wskazanego podmiotu. Obejmuje ono:
Jeżeli postÄ™powanie wyjaÅ›niajÄ…ce potwierdzi prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w zakresie organizowania imprez turystycznych lub poÅ›redniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o Å›wiadczenie usÅ‚ug turystycznych bez wymaganego wpisu do Rejestru Organizatorów Turystyki i PoÅ›redników Turystycznych, MarszaÅ‚ek Województwa wydaje decyzjÄ™ o stwierdzeniu wykonywania ww. dziaÅ‚alnoÅ›ci bez wymaganego wpisu do rejestru oraz o zakazie jej wykonywania przez okres 3 lat (zgodnie z art. 9 ust. 3 pkt 3 ustawy o usÅ‚ugach turystycznych). W zwiÄ…zku z tym, że wykonywanie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej organizatora turystyki i poÅ›rednika turystycznego bez uzyskania wpisu do rejestru stanowi wykroczenie (zgodnie z art. 60 § 1 Kodeksu WykroczeÅ„), po uprawomocnieniu siÄ™ ww. decyzji sprawa przekazywana jest do organów Å›cigania (Policja) - poinformowaÅ‚o nas biuro prasowe UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego Województwa MaÅ‚opolskiego.
W województwie śląskim, procedury kontrolne dotyczące kontroli podmiotów określonych w ustawie o usługach turystycznych są określone w regulaminie kontroli - zarządzenie Marszałka Woj. Śląskiego nr 00051/2015 Marszałka Województwa Śląskiego z dnia 3 sierpnia 2015r. w sprawie zmiany Zarządzenia nr 00020/2015 Marszałka Województwa Śląskiego z dnia 24.03.2015 w sprawie przyjęcia regulaminu kontroli przeprowadzanych przez Marszałka Województwa Śląskiego w stosunku do podmiotów określonych w ustawie o usługach turystycznych.
W przypadku otrzymywania informacji o podmiotach działających bez wpisu do rejestru dokonywana jest analiza faktycznie prowadzonej działalności oraz wszczynane są postępowania kontrolne. Należy jednak zaznaczyć iż większość w/w spraw przekazywana jest do Państwowej Inspekcji Handlowej z prośbą o wszczęcie postępowań kontrolnych bądź do wyjaśnienia - poinformował Marcin Gaweł, Kierownik Referatu Prasowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.
Jak widzimy urzędy nie używają zbyt wyrafinowanych środków, aby znaleźć, czy zidentyfikować nielegalne firmy. Z drugiej strony wielu przedsiębiorców opowiada, że nawet jak wskazało konkretne firmy lub osoby, reakcja urzędu była nikła, bądź żadna. Czyli znów okazuje się, że działanie zgodnie z prawem nie do końca popłaca...
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami