TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-02-24 - Giełda reaguje na brytyjski plan znoszenia obostrzeń

Ogłoszenie przez brytyjskiego premiera czterostopniowego planu zniesienia restrykcji związanych z pandemią COVID-19, akcje europejskich firm turystycznych poszybowały w górę.

reklama


Jak podaje CNBC, akcje TUI, niemieckiej grupy turystycznej, wzrosły o prawie 7%. Akcje International Airlines Group, właściciela British Airways i Iberia, również wzrosły o ponad 6%, a akcje Lufthansa i Ryanaira o około 4%.

EasyJet ogłosił, że zanotował 337% wzrostu rezerwacji lotów w Wielkiej Brytanii i 630% wzrostu rezerwacji wakacyjnych po ogłoszeniu rządu. Brytyjski TUI zaraportował wzrost liczby o 500%.

Oświadczenie premiera zachęci ludzi do podróżowania jeszcze przed latem, co będzie miało kluczowe znaczenie nie tylko dla firm turystycznych, które nie zarabiają, ale także dla milionów ludzi, którzy bardzo chcą ponownie podróżować, czy to w celu odwiedzenia przyjaciół i krewnych mieszkających za granicą, czy też w celu spędzenia tak bardzo potrzebnych wakacji. skomentował Mark Tanzer, prezes stowarzyszenia ABTA, zrzeszającego przedsiębiorców z branży turystycznej.

Prezes Światowej Rady Turystyki i Podróży, Gloria Guevara obawia się jednak, że wielu brytyjskich przedsiębiorców turystycznych może nie doczekać powrotu do działalności. Chociaż z zadowoleniem przyjmujemy niesamowity postęp, jaki rząd brytyjski poczynił w zakresie programu wprowadzenia szczepionek, to opóźnienie powrotu podróży międzynarodowych przynajmniej do połowy maja, może oznaczać, że sektor turystyczny po prostu nie przetrwa, a zmagające się z problemami MŚP po prostu znikną. Sektor ten liczył na szybszy powrót międzynarodowych podróży, dlatego też wiadomość ta wywołuje powszechne przerażenie. Jego powrót ma kluczowe znaczenie, jeśli gospodarka Wielkiej Brytanii ma się podnieść po spustoszeniu spowodowanym pandemią, biorąc pod uwagę, że sektor generuje 200 miliardów funtów brytyjskiego PKB i wspiera prawie cztery miliony miejsc pracy. - alarmuje prezes WTTC.

W ramach pierwszego etapu łagodzenia ograniczeń, który rozpocznie się od 29 marca przestanie obowiązywać nakaz pozostawania w domach z wyjątkiem kilku uzasadnionych powodów. Na otwartym powietrzu spotykać się będzie mogło do sześciu osób lub członkowie dwóch gospodarstw domowych. Otwarte zostaną obiekty sportowe na zewnątrz, takie jak korty tenisowe czy odkryte baseny i będą mogły zostać wznowione amatorskie rozgrywki sportowe.

Kolejne etapy będą się rozpoczynać w cyklu pięciotygodniowym. Drugi jest zaplanowany 12 kwietnia. Wtedy działalność będą mogły wznowić sklepy, które sprzedają artykuły inne niż pierwszej potrzeby, punkty usługowe, w tym fryzjerzy, muzea i biblioteki, a puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów przy stolikach na usytuowanych zewnątrz. Od tego dnia czynne będą miejsca noclegowe w własnym wyżywieniem czy pola kempingowe.

W, zaplanowanym na 17 maja, trzecim etapie będą możliwe spotkania w zamkniętych pomieszczeniach, w tym w domach - z ograniczeniem do sześciu osób lub dwóch gospodarstw domowych. Na otwartym powietrzu będą możliwe spotkania grup do 30 osób. Pełną działalność wznowią puby i restauracje, hotele i hostele, kina, teatry i sale koncertowe, choć z zachowaniem zasad dystansu społecznego, co oznacza niepełną widownię. Od tego dnia kibice będą mogli powrócić na stadiony, ale również z ograniczeniami w zależności od ich pojemności.

Od 21 czerwca mają zostać zniesione wszelkie ograniczenia w kontaktach społecznych, co oznaczać będzie wydarzenia kulturalne i sportowe z pełną publicznością, zniesienie restrykcji w liczbie gości na ślubach i pogrzebach, otwarcie nocnych klubów.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com