TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Wiele osób na urlopie chce odpocząć i nie przejmować się troskami dnia codziennego. Niestety wielu chce to wykorzystać. Kiedyś należało się chronić przed kieszonkowcami i złodziejami np. aparatów fotograficznych, a teraz jest niestety trudniej, bo w komórce zabieramy na wakacje dostęp do banków i innych ważnych dla nas usług.
reklama
Podczas urlopu warto zachować szczególną ostrożność - cyberprzestępcy nie biorą wolnego. Ciągle opracowują nowe metody ataków: instalują zmodyfikowane porty do ładowania, wykorzystują publiczne sieci Wi-Fi do wykradania danych, tworzą fałszywe strony internetowe i adresy mailowe, podszywając się np. pod serwisy z wycieczkami i noclegami. Ekspert Fortinet wskazuje, na co trzeba uważać.
Tak jak w przypadku planu zwiedzania, przed wyjazdem należy przygotować plan "cyberochrony". Zabezpieczanie haseł, ustawienie weryfikacji 2-etapowej (np. hasło + SMS/token/pin z aplikacji), ustawienie blokad telefonów oraz włączenie usług lokalizacji zagubionych urządzeń, zaktualizowanie aplikacji, czy zapoznanie się z potencjalnymi zagrożeniami jest kluczowe do ochrony danych, szczególnie podczas urlopu, kiedy nasza czujność spada.
Przed wyjazdem warto pomyśleć co spakować, a co zostawić w domu? Podczas pakowania się na wyjazd warto zabrać jak najmniej urządzeń, takich jak telefony czy laptopy i postawić jedynie na te niezbędne. Mniejsza liczba potencjalnych obiektów do ataku lub kradzieży to niższe ryzyko utraty danych, pieniędzy i dalszych problemów. Przed urlopem bardzo ważne jest także zrobienie kopii zapasowych kluczowych danych (m.in. zdjęć) zarówno w chmurze, jak i lokalnie. Przed wyjazdem na wakacje warto również sprawdzić, czy wszystkie aplikacje i urządzenia są zaktualizowane do najnowszych wersji, a jeśli nie - samemu je zaktualizować. Wprowadzane przez twórców łatki zwiększają bowiem bezpieczeństwo i chronią przed potencjalnymi atakami wykorzystującymi luki w zabezpieczeniach.
Ataki na telefon są dziś prowadzone różnymi metodami m.in. przez USB, kody QR i Wi-Fi. Publiczne hotspoty dostępne na lotniskach, czy dworcach kolejowych to łatwe cele dla cyberprzestępców. Mogą za ich pomocą wykradać np. dane logowania do serwisów nie zabezpieczonych właściwym szyfrowaniem. Dla bezpieczeństwa zalecane jest także wyłączenie w ustawieniach telefonu funkcji automatycznego łączenia urządzenia z siecią i dokonywanie połączeń tylko ręcznie w razie niezbędnej potrzeby, aby utrudnić cyberprzestępcom zdalny dostęp do smartfona lub laptopa.
Niebezpieczne mogą być również powszechnie dostępne porty ładowania USB. Cyberprzestępcy podmieniają je bowiem na własne i wykradają w ten sposób dane użytkowników. Po łączu USB można transferować dane i włamywać się do telefonów, czy laptopów, zwłaszcza do starszych lub niezaktualizowanych wersji. Można się przed tym skutecznie zabezpieczyć posiadając specjalny kabel pozwalający tylko na ładowanie, bez możliwości transferu danych (kabel taki łatwo sprawdzić - podłączamy telefon do komputera, jeśli komputer rozpoznaje urządzenie to znaczy, że ten kabel pozwala na transfer danych, czyli nie jest bezpieczny w publicznych ładowarkach).
Warto również uważać na coraz częściej pojawiające się w przestrzeni publicznej kody QR. Mogą one przekierowywać do fałszywych, podstawionych przez cyberprzestępców stron, np. witryn banku lub punktów opłat. Podając na nich dane czy realizując "wymaganą płatność" np. za parking, można stracić swoje środki lub opłacić jakąś usługę, której wcale nie chcemy zamówić.
Niestety przy pomocy sztucznej inteligencji cyberprzestępcy są w stanie tworzyć coraz lepsze fałszywe strony internetowe i adresy mailowe, podszywając się m.in. pod portale z noclegami, takie jak Booking, czy Airbnb, w celu wyłudzania pieniędzy od użytkowników. Atakujący wykorzystują także specjalne modele głosowe AI i podszywają się pod naszych bliskich. Mówiąc znanym nam głosem, twierdzą, że niezwłocznie potrzebują pieniędzy i proszą o przelew na konto bankowe. Podczas urlopu nie mamy tak częstego i bezpośredniego kontaktu z bliskimi, a nasza czujność spada, co ułatwia cyberprzestępcom działanie mówi Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów w firmie Fortinet w Polsce.
Dobrą praktyką jest nieudostępnianie swoich urządzeń innym osobom, którym się nie w pełni ufa. Analogicznie, nie powinno się także korzystać z ich telefonów, czy laptopów do logowania się na swoje konta (każdy telefon, czy komputer może mieć zainstalowany keylogger zapisujący wszystko co piszemy i robimy). Aby zwiększyć bezpieczeństwo danych logowania i zapobiec zgubieniu, czy zapomnieniu haseł, zamiast ustawiać jedno hasło wszędzie, co jest bardzo naganną praktyką, przydatne będzie użycie menadżera haseł. Zamiast łączenia się z publicznym Wi-Fi dużo bezpieczniejszą opcją jest wykupienie specjalnej karty (e)SIM z pakietem internetowym. Warto zachować także ogólną ostrożność i np. weryfikować adresy stron czy e-maili, zanim klikniemy w otrzymany link lub załącznik.
W przypadku cyberataku najważniejsza jest szybka reakcja. Niezwłocznie należy zmienić hasła do zainfekowanych aplikacji i programów czy kont. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie bankowości i zgłoszenie incydentu, aby zapobiec utracie środków finansowych. Po zadbaniu o swoje bezpieczeństwo, warto też zgłosić atak do odpowiednich organów np. na stronie CERT: incydent.cert.pl
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami