TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-07-23 - IGHP: W hotelach brakuje pracowników

Choć hotelarze odnotowali na początku letniego sezonu lepsze wyniki niż w maju, to branża wciąż odnotowuje straty, które w czerwcu oszacowała na co najmniej pół miliarda złotych - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na temat sytuacji hoteli w minionym miesiącu.

reklama


Ponad połowa ankietowanych hoteli ma ogromne problemy ze skompletowaniem zespołu pracowników, szczególnie w części gastronomicznej - najbardziej brakuje kucharzy i kelnerów.

Wyniki czerwca wskazujÄ… na poprawÄ™ w stosunku do maja. Z jednej strony zwiÄ™kszyÅ‚ siÄ™ popyt na usÅ‚ugi hotelowe, a z drugiej od 29 maja zostaÅ‚a uwolniona możliwość Å›wiadczenia otwartej gastronomii oraz usÅ‚ug towarzyszÄ…cych z limitem 50 proc. pojemnoÅ›ci. Ponad poÅ‚owa hoteli odnotowaÅ‚a Å›redniÄ… frekwencjÄ™ powyżej 40 proc., w tym 29 proc. - powyżej 50 proc. Z drugiej strony, 20 proc. ankietowanych obiektów miaÅ‚o obÅ‚ożenie poniżej 30 proc.

Hotele pozamiejskie z lepszÄ… frekwencjÄ… w czerwcu

W czerwcu hotele miejskie miaÅ‚y wyniki zbliżone do danych ogólnych, ale hotele pozamiejskie odnotowaÅ‚y lepsze obÅ‚ożenie. FrekwencjÄ™ powyżej 40 proc. uzyskaÅ‚o ponad 60 proc. hoteli. Z kolei obÅ‚ożenie poniżej 30 proc. miaÅ‚o 13 proc. hoteli, przy czym żaden obiekt nie spadÅ‚ poniżej 10 proc. frekwencji. Analogiczna sytuacja miaÅ‚a miejsce w hotelach obsÅ‚ugujÄ…cych goÅ›ci biznesowych oraz wypoczynkowych. W tej drugiej grupie obÅ‚ożenie powyżej 40 proc. przekroczyÅ‚o 65 proc. obiektów, w tym 40 proc. hoteli miaÅ‚o frekwencjÄ™ powyżej 50 proc., podczas gdy w hotelach biznesowych byÅ‚o to 40 proc.

Dane dotyczÄ…ce wskaźnika Å›redniej ceny także wskazujÄ… na poprawÄ™ w stosunku do maja. 40 proc. hoteli zanotowaÅ‚o wzrost cen, ale w wiÄ™kszoÅ›ci obiektów (28 proc.) nie przekroczyÅ‚ on jednak 10 proc. 38 proc. hoteli odnotowaÅ‚o ceny niższe niż w czerwcu 2019 r., przy czym dla 28 proc. spadki byÅ‚y wiÄ™ksze niż o 10 proc., a dla 16 proc. - wiÄ™ksze niż o 20 proc. Natomiast 15 proc. hoteli utrzymaÅ‚o Å›rednie ceny z roku 2019.

Podsumowując, sytuacja w czerwcu poprawiła się w stosunku do maja, szczególnie w obiektach pozamiejskich o przeważającej funkcji wypoczynkowej, mimo to wyniki hoteli nadal znacząco odbiegają od analogicznych okresów sprzed pandemii.

Więcej rezerwacji w hotelach choć goście nadal podejmują decyzje w ostatniej chwili

Prognozy wciąż wskazujÄ… na ostrożne oczekiwanie odbudowy zarówno ruchu biznesowego, jak i turystycznego, a przede wszystkim nadal obserwujemy krótkie okienko rezerwacyjne. W lipcu obÅ‚ożenie wyższe niż 40 proc. szacuje ponad poÅ‚owa hoteli, w sierpniu 34 proc., a we wrzeÅ›niu już tylko 14 proc.

Podobnie jak dla wyników czerwca prognozy na wakacje prezentujÄ… siÄ™ znacznie lepiej w przypadku hoteli pozamiejskich/wypoczynkowych niż w miejskich/biznesowych. W grupie hoteli wypoczynkowych poÅ‚owa obiektów szacuje obÅ‚ożenie w lipcu powyżej 50 proc. W hotelach biznesowych jest to odpowiednio 27 proc. obiektów.

Hotelarze oszacowali straty w czerwcu na co najmniej pół miliarda złotych

IGHP poprosiÅ‚a hotelarzy o weryfikacjÄ™ faktycznych strat w przychodach w czerwcu wynikajÄ…cych z utrzymanych w tym miesiÄ…cu obostrzeÅ„. W poprzedniej ankiecie zostaÅ‚y one oszacowane na 280 tys. zÅ‚ na obiekt. Z uzyskanych aktualnych danych wynika, że Å›rednia strata w przychodach wyniosÅ‚a 282 tys. zÅ‚ na obiekt, a przeliczajÄ…c na pokój hotelowy - 3,4 tys. zÅ‚, a wiÄ™c na poziomie bardzo zbliżonym do szacunków sprzed miesiÄ…ca. To oznacza, że branża z ok. 2 600 hotelami, które dysponujÄ… 145 tys. pokojami, straciÅ‚a w czerwcu ponownie przychody w wysokoÅ›ci co najmniej pół miliarda zÅ‚otych.

Prognozy zysku coraz bardziej odległe, a nastroje hotelarzy bardziej pesymistyczne

Nadal, podobnie jak w poprzednich miesiÄ…cach, ponad 88 proc. hoteli nie przewiduje osiÄ…gniÄ™cia zysku z dziaÅ‚alnoÅ›ci operacyjnej wczeÅ›niej niż na koniec 2022 r. (wynik niemal identyczny z ankietÄ… za maj), a wyraźnie niekorzystny odsetek hoteli wskazujÄ…cych na okres późniejszy niż rok 2022 wynosi znacznie ponad poÅ‚owÄ™ (61 proc). To pogorszenie w stosunku do maja o kilka punktów procentowych o tyle zaskakuje, że wyniki czerwca byÅ‚y jednak lepsze od majowych. Ocena powrotu przychodów do poziomu z lat 2018-19 również ulegÅ‚a pogorszeniu. Nadal za najbardziej prawdopodobny wskazany zostaÅ‚ rok 2023: równa poÅ‚owa hoteli, ale rok 2024 i późniejsze lata stanowiÄ… istotnÄ… część ankietowanych, bo 36 proc.

Mniej zapytań w segmencie MICE

PomijajÄ…c hotele, które nie dysponujÄ… odpowiedniÄ… infrastrukturÄ… do obsÅ‚ugi konferencji, 84 proc. obiektów (tyle samo co w kwietniu i maju) potwierdziÅ‚o, że otrzymuje zapytania o możliwość organizowania spotkaÅ„ biznesowych po wakacjach. Jednak wyraźnie zmniejszyÅ‚ siÄ™ odsetek hoteli, które oceniÅ‚y liczbÄ™ zapytaÅ„ na dużo lub umiarkowanie, do 35 proc. (z 50 proc. w maju!). JednoczeÅ›nie 72 proc. hoteli potwierdziÅ‚o, że w zwiÄ…zku z narzuconym limitem organizacji konferencji 1 os. / 10 mkw. jest lub bÄ™dzie zmuszone do odmawiania organizacji części spotkaÅ„ biznesowych. UwzglÄ™dniajÄ…c fakt, że hotele sÄ… dobrze przygotowane pod wzglÄ™dem sanitarnym do obsÅ‚ugi segmentu MICE,zdaniem IGHP, obostrzenia w tym zakresie powinny być jak najszybciej zniesione, a przynajmniej istotnie poluzowane.

Dramatyczna sytuacja kadrowa w hotelach - najbardziej brakuje kucharzy i kelnerów

Zgodnie z szacunkami IGHP na podstawie przeprowadzonych w pierwszych miesiÄ…cach pandemii ankiet, w 2020 roku z branży odeszÅ‚o ok. 100 tys. pracowników. Niestety, wyniki ankiety czerwcowej nie pozostawiajÄ… zÅ‚udzeÅ„ co do możliwoÅ›ci ich powrotu. JeÅ›li chodzi o podstawowe stanowiska, najwiÄ™kszy problem hotele majÄ… z pozyskaniem kucharzy - ponad 70 proc. respondentów. Niewiele lepiej jest w przypadku kelnerów - 62 proc. Odpowiednio, recepcjoniÅ›ci 56 proc. i pracownicy sÅ‚użby piÄ™ter 50 proc. Oznacza to, że znacznie ponad poÅ‚owa hoteli ma ogromne problemy ze skompletowaniem peÅ‚nego zespoÅ‚u pracowników, szczególnie w części gastronomicznej.

KonsekwencjÄ… braku pracowników na rynku jest znaczny wzrost presji pÅ‚acowej. Aż 88 proc. hoteli potwierdziÅ‚o wzrost przeciÄ™tnych miesiÄ™cznych wynagrodzeÅ„ na podstawowych stanowiskach (recepcjonista, kelner, kucharz, pracownik sÅ‚użby piÄ™ter) w stosunku do okresu sprzed pandemii. Blisko 40 proc. obiektów wskazuje na wzrost wynagrodzeÅ„ o ponad 20 proc.

W ankiecie przeprowadzonej wÅ›ród hotelarzy w dniach 12-15 lipca wzięło udziaÅ‚ 214 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach. 68 proc. spoÅ›ród nich poÅ‚ożonych jest w miastach. 23 proc. to obiekty sieciowe. WiÄ™kszość ankietowanych (83 proc.) to hotele liczÄ…ce do 150 pokoi, 68 proc. hoteli ma mniej niż 100 pokoi, a Å›rednia wielkość obiektu wyniosÅ‚a 83 pokoje. Hotele, w których przeważa ruch biznesowy, stanowiÅ‚y 39 proc., Å‚Ä…czÄ…ce segment biznesowy z turystycznym 36 proc., a specjalizujÄ…ce siÄ™ w turystyce wypoczynkowej 25 proc. DominujÄ…cymi formami biznesu hotelowego wÅ›ród ankietowanych obiektów sÄ… mikro, maÅ‚e i Å›rednie przedsiÄ™biorstwa (93 proc.). Wszystkie powyższe statystyki sÄ… praktycznie niezmienne od poczÄ…tku przeprowadzania przez IzbÄ™ ankiet, niezależnie od zmieniajÄ…cej siÄ™ liczby respondentów.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com