TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2024-10-04 - Nowe Muzeum Tyskich Browarów Książęcych już otwarte

Dziś odbyło się uroczyste otwarcie nowego Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Historię serwuje się tu wielką pasją i odwiedzających czeka podróż w czasie przez cztery wieki warzenia "Złota Tychów".

reklama


Ekspozycja prowadzi gości przez dziesięć epizodów wybranych z setek lat działalności browaru. Wśród kamieni milowych znajdują się początki browaru z XVII wieku, spektakularny rozwój z drugiej połowy XIX i początków XX stulecia: rozbudowa i modernizacja kompleksu, podbój europejskich rynków, czy udogodnienia dla pracowników, następnie obchodzony z wielką pompą jubileusz 300-lecia, ciężkie lata II wojny światowej i późniejszy okres upaństwowienia, już bez książęcej korony na etykiecie, który jednak zaowocował powstaniem Technikum Browarniczego, wreszcie powrót w wielkim stylu wraz z wejściem w nowe milenium, co przypieczętowały słynne kampanie reklamowe czy tzw. piwne Oskary dla Tyskiego. Co ważne, wiele miejsca poświęcono nie tylko zakładowi i warzonemu w nim piwu, ale także pokoleniom ludzi, którzy tu żyli i pracowali.





Mamy tutaj wszystkie składniki porywającej opowieści: skromne początki i dynamiczny rozwój, trudne momenty i wielkie sukcesy, cichych bohaterów i wybitne osobowości, wreszcie lokalność zestawioną z wielkim światem. Dlatego dzieje Tyskich Browarów Książęcych zasługują na nowoczesną, nietuzinkową oprawę. Chcieliśmy, by zwiedzanie Muzeum było czymś więcej niż oglądaniem - doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci. Nowe Muzeum stanowi dopełnienie naszej wyjątkowej w skali kraju oferty, umożliwiając zwiedzającym poznanie pełnej historii Tyskich Browarów Książęcych, zarówno w ramach ekspozycji o historii tego miejsca, jak i również nowoczesnego browaru, będącego perłą w koronie Kompanii Piwowarskiej mówi Igor Tikhonov, prezes zarządu Kompanii Piwowarskiej.





Ekspozycja angażuje, oddziałuje na wszystkie zmysły odbiorcy i pozwala mu wręcz zanurzyć się w historii, m.in. dzięki multimediom i elementom interaktywnym. Imponuje zarówno treścią, jak i formą - bo choć narracja sięga niemal cztery stulecia wstecz, a samo Muzeum mieści się w zabytkowych murach, to ma ambicję, by sposób opowiadania był na miarę XXI wieku.

Piwny świat jest okrągły - świadczą o tym choćby butelki, kufle czy beczki. Ten kształt symbolizuje równość i wspólnotę, zaś podążając wyznaczoną trasą zwiedzania, dodatkowo można odtworzyć symbol nieskończoności. To z kolei znak trwałości Tyskich Browarów Książęcych, wielowiekowej historii, która przecież toczy się dalej. By pokazać ten świat, wykorzystaliśmy oryginalny koncept cylindrów, w których zamknięte są poszczególne wątki historii browaru tłumaczy Matylda Sałajewska, projektantka ekspozycji.





Goście mogą zwiedzać Muzeum bez przewodnika, rezerwacji i ograniczeń wiekowych (dzieci i młodzież do 18. roku życia tylko w towarzystwie pełnoletniego opiekuna) w cenie 19 zł (bilet normalny) lub 10 zł (bilet ulgowy). Placówka jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-20.00.

Pełna oferta Centrum Wycieczkowego Tyskich Browarów Książęcych obejmuje również wycieczkę po zabytkowym browarze z przewodnikiem, która może być rozszerzona o wizytę w części rozlewniczej, gdzie można obserwować pracę nowoczesnych linii do nalewania piwa do puszek i butelek szklanych. To niezwykła okazja, by na własne oczy zobaczyć perłę architektury przemysłowej XIX wieku, a zarazem działający browar, który korzysta z najnowszych urządzeń i technologii. Ta propozycja przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich, podobnie jak Tyska Szkoła Degustacji, czyli warsztaty degustacyjne (opcjonalnie dostępne również z food pairingiem) przygotowane dla miłośników doznań sensorycznych. W obu przypadkach obowiązują rezerwacje.





Idealnym zwieńczeniem wizyty jest sesja w Pubie pod Browarem, gdzie można skosztować wyjątkowego, najświeższego piwa. Tyskie Gronie z Browaru - tutejsza specjalność - powstaje zaledwie kilka metrów od lokalu i jest podawane bezpośrednio po uwarzeniu; można je także zakupić na wynos. Osoby, które lubią kolekcjonować nie tylko wrażenia, ale także pamiątki, z pewnością nie ominą sklepiku z gadżetami marki Tyskie. Te wszystkie elementy składają się na unikalne, kompleksowe doświadczenie piwnego świata, które przypadnie do gustu zarówno birofilom, jak i pasjonatom historii czy industrialnych zabytków. Tutaj tradycja i nowoczesność, wielowiekowa historia i jej współczesne przedstawienie, losy miejsca, ludzi i produktu splatają się w jedno, co sprawia, że Tyskie Browary Książęce są wyjątkowym punktem na mapie polskich i europejskich browarów. Tyskie Browary Książęce należą do prestiżowego Szlaku Zabytków Techniki.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com