TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2024-06-18 - Śląskie analizuje potencjał wydarzeń biznesowych

Silesia Convention Bureau przedstawiło raport analizujący potencjał rynku wydarzeń biznesowych w województwie śląskim. Raport zatytułowany "Strona podażowa rynku wydarzeń biznesowych w województwie śląskim. Obiekty wydarzeń biznesowych" oferuje przegląd obiektów konferencyjnych, baz noclegowych oraz liczby dostępnych miejsc w tych obiektach. Badanie zostało przeprowadzone przez Centrum Badań i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach.

reklama


11 czerwca 2024 roku, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Silesia Convention Bureau, zaprezentowano wyniki badania potencjału rynku wydarzeń biznesowych w województwie śląskim. Projekt, w którym uczestniczyło niemal tysiąc obiektów z regionu, trwał kilka miesięcy i jest pierwszym tego rodzaju badaniem w Polsce. Województwo śląskie jako pierwsze w kraju zostało kompleksowo przeanalizowane pod kątem potencjału turystyki biznesowej, co dotąd nie miało miejsca w żadnym innym regionie.

Raport "Strona podażowa rynku wydarzeń biznesowych w województwie śląskim. Obiekty wydarzeń biznesowych" oferuje szerokie spojrzenie na przemysł spotkań w regionie, uwzględniając specyfikę poszczególnych subregionów. W badaniu poddano analizie 967 obiektów takich jak: obiekty noclegowe, centra konferencyjne, obiekty kulturalne, obiekty sportowe, placówki edukacyjne, czy lokale gastronomiczne.

Wyniki badania wskazują, że województwo śląskie dysponuje 184 530 miejscami siedzącymi w obiektach konferencyjnych, przy czym średnia liczba miejsc w jednym obiekcie wynosi 190,83.

Najwięcej miejsc (30 proc.) znajduje się w obiektach noclegowych (55 991), a największy obiekt konferencyjny w regionie, zlokalizowany w subregionie południowym, oferuje 5 524 miejsca siedzące. Centra kongresowe mają największą średnią liczbę miejsc konferencyjnych - 476,67.

Największy obiekt wydarzeń biznesowych w Polsce, Międzynarodowe Centrum Kongresowe wraz ze Spodkiem, znajduje się w Katowicach i może pomieścić 26 000 osób - powiedział dr Krzysztof Ceślikowski z Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Raport podkreśla również wysoki potencjał społeczno-gospodarczy województwa śląskiego, które generuje 12% krajowego PKB, oraz jego doskonałą dostępność komunikacyjną. Obiekty odpowiednie do organizacji różnego rodzaju wydarzeń są rozproszone po całym regionie, co wyróżnia Śląsk na tle innych województw, gdzie infrastruktura jest skoncentrowana wokół miast. Atrakcyjność turystyczna województwa, wynikająca z bogatych walorów kulturowych i przyrodniczych, dodatkowo wzmacnia jego pozycję w turystyce biznesowej.

Województwo śląskie cechuje również wysoki poziom zagospodarowania turystycznego, zwłaszcza pod względem liczby obiektów noclegowych o standardzie 4 i 5 gwiazdkowym, które są bardziej rozproszone niż w innych regionach. To stwarza szerokie możliwości organizacji wydarzeń biznesowych o różnym charakterze na całym obszarze województwa.

Wnioski płynące z raportu są dla nas cenną informacją, jak wykorzystać mocne strony regionu i jego infrastrukturę do rozwoju turystyki biznesowej oraz jej promocji na rynku krajowym i zagranicznym. Najmocniejszą stroną naszego regionu jest istnienie bazy do organizacji wydarzeń na całym obszarze województwa. Każdy z subregionów ma swoją specyfikę - północ i południe, czyli Jura i Beskidy wraz ze Śląskiem Cieszyńskim, są idealne na incentive travel i mniejsze spotkania biznesowe, podczas gdy centrum regionu z największymi obiektami konferencyjnymi w kraju umożliwia organizację dużych wydarzeń - powiedziała Agnieszka Sikorska, dyrektorka Śląskiej Organizacji Turystycznej i general manager Silesia Convention Bureau.

Badanie, zlecone przez Silesia Convention Bureau, zostało zrealizowane przez Centrum Badań i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. Obie uczelnie są członkami konsorcjum Silesia Convention Bureau.

Realizacja badania była dużym wyzwaniem ze względu na specyfikę branży wydarzeń biznesowych, ale dzięki zaangażowaniu całego zespołu oraz współpracy z Silesia Convention Bureau udało się zgromadzić 967 efektywnie wypełnionych ankiet. Raport dostarcza cennej wiedzy na temat rynku wydarzeń biznesowych w województwie śląskim i stanowi solidną podstawę do dalszych działań, w tym badań od strony popytowej" - podkreśliła dr inż. Kamila Bartuś, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Autorzy opracowania: dr Krzysztof Cieślikowski i dr Paweł Piotrowski. Zespół badawczy Centrum Badań i Rozwoju: dr inż. Kamila Bartuś, mgr Adrian Wawro, lic. Marcin Dusza, Grzegorz Filipowski, Stanisław Wiśniewski. Raport można pobrać pod adresem silesiaconvention.pl



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com