TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Projekt nowelizacji przepisów o Turystycznym Funduszu Pomocowym (TFP) jest już po trzecim czytaniu w Sejmie. Zmiany zakładają, że przestanie on być wyłącznie instytucją pożyczkową, jaką jest obecnie, i stanie się, w przypadku klęsk żywiołowych, źródłem dotacji dla organizatorów turystyki dotkniętych ich skutkami - informuje Polska Izba Turystyki w komunikacie.
reklama
Nowelizacja przepisów o TFP nie jest jeszcze powieleniem rozwiązania holenderskiego, ale pierwszym krokiem w kierunku realizacji koncepcji, o której Izba mówiła już w 2020 roku. Na tym etapie zakłada pomoc dla organizatorów turystyki, którzy ucierpieli w wyniku klęski żywiołowej, do jakiej doszło w Polsce - wyjaśnia prezes Polskiej Izby Turystyki, Paweł Niewiadomski.
Zgodnie z nowymi zapisami MSiT miałoby do dyspozycji na dotacje maksymalnie 20 proc. środków zebranych przez TFP - na dziś według tej koncepcji do wykorzystania byłoby maksymalnie 50 mln zł pochodzących z zebranych dotychczas składek. W jakiej ostatecznie wysokości i z przeznaczeniem na jakie konkretne przypadki środki te zostaną wykorzystane, na ten moment trudno określić. Więcej będzie można powiedzieć, kiedy pojawi się rozporządzenie do ustawy. Na razie koncepcja nie zakłada wypłaty środków w sytuacji, kiedy nadzwyczajne, nieprzewidziane okoliczności (pojęcie szersze niż klęska żywiołowa) wystąpią w miejscu docelowym, ale mamy nadzieję, że w toku dalszych rozmów uda nam się poszerzyć zasady korzystania z niego. Najważniejsze, że procedowane obecnie zmiany w przepisach pozostaną już w naszym porządku prawnym, co oznacza, że nawet jeśli obecnie oddana do dyspozycji kwota nie zostanie w pełni wykorzystana - część biur już sobie poradziła z problemami wynikającymi z powodzi i o dotacje występować nie będzie, to gdyby w przyszłości doszło do podobnych zdarzeń, mechanizm działania będzie już przygotowany - podsumowuje prezes PIT.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami