TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Zarząd jednej z najważniejszych, azjatyckich atrakcji turystycznych ugiął się pod płynącą z całego świata presją obrońców praw zwierząt. Już w czerwcu, Apsara, spółka która zarządza Parkiem Archeologicznym Angkor w Siem Reap w Kambodży ogłosiła zakaz przejażdżek na słoniach, który będzie obowiązywał od początku 2020 roku.
reklama
Jak informuje CNN, proces jego wprowadzania już się rozpoczął. Lokalny punkt sprzedaży poinformował, że 15 listopada dwa z 14 słoni znajdujących się obecnie w parku, na terenie słynnej świątyni Angkor Wat, zostały przeniesione do pobliskiego lasu gminnego Bos Thom.
Cytowany przez amerykańską telewizję, Long Kosal, rzecznik prasowy Apsary, powiedział że pozostałe zwierzęta zostaną przeniesione do tego samego lasu "na początku przyszłego roku".
W 2016 roku w Angkor zmarł słoń o imieniu Sambo, przyciągając uwagę całego świata. Jej śmierć przypisuje się połączeniu udaru cieplnego i wyczerpania spowodowanego ciężką pracą. Dwa lata później Światowy Fundusz Przyrody opublikował wyniki badań populacji słonia azjatyckiego, zauważając, że populacja tego gatunku zmniejszyła się o 50% w ciągu zaledwie trzech pokoleń.
Według Angkor Enterprise, który zarządza wstępem do parku, obiekt wpisany na listę UNESCO boryka się ze spadkiem liczby turystów. Najnowszy raport wskazał, że w okresie styczeń-wrzesień, kompleks świątynny odwiedziło 1,8 mln zagranicznych turystów, co oznacza spadek o 13,7% w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku.
Trudno przewidzieć, czy zakaz przejażdżek słoniem Angkor Wat wpłynie na liczbę odwiedzających. Jednak, biorąc pod uwagę w jakich, skandalicznych warunkach, słonie są tresowane, decyzji tej należy jak najgłośniej przyklasnąć. Żadna z atrakcji turystycznych nie powinna być tworzona na czyimkolwiek cierpieniu, czy to zwierząt, czy ludzi. Cieszy też fakt, że firmy turystyczne coraz częściej omijają tego typu atrakcje. Warto zauważyć, że TripAdvisor niedawno ogłosił, że od początku 2020 r. nie będzie sprzedawać biletów do miejsc, w których hoduje się wieloryby lub delfiny w niewoli, takich jak park rozrywki SeaWorld w USA.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami