TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2017-09-15 - Sąd wypowiedział się o dopuszczalności cesji roszczeń za opóźnienie samolotu

W sądach toczy się wiele spraw o odszkodowania za opóźnienia lotów. Sąd Rejonowy w Warszawie rozpoznawał połączone sprawy, w których pasażerowie opóźnionych samolotów dokonali cesji roszczenia na rzecz osób trzecich. Jak odniósł się do tego sąd?

reklama


Strona pozwana podnosiła zarzut, że cesja była nieważna, a powód nie miał prawa dochodzić odszkodowania, ponieważ nie był pasażerem opóźnionego samolotu. W ocenie pozwanego, odszkodowanie przysługujące pasażerom opóźnionych rejsów, na podstawie rozporządzenia nr 261/04 jest prawem osobistym, ściśle związanym z osobą pasażera i ma chronić dobro osobiste pasażera w postaci jego prawa do wygodnej podróży, bez straty czasu wynikającej z opóźnienia czy odwołania lotu. Według prawników przewoźnika, oznacza to, że żądane odszkodowanie stanowi w istocie majątkową ochronę dóbr osobistych, tj. zadośćuczynienie, uregulowane w art. 448 k.c. Przepis art. 449 k.c. wprowadza natomiast ustawowy zakaz zbycia roszczenia o zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego, a zatem dokonanie cesji roszczenia o odszkodowanie za opóźnienie lotu dochodzonego na podstawie rozporządzenia nr 261/2004 jest nieskuteczne, jako sprzeczne z ustawą. Dodatkowo strona pozwana podnosiła kilka formalnych zarzutów, które miałyby świadczyć o nieważności cesji.

Powód odpierał zarzuty pozwanego, argumentując, że dochodzone roszczenia nie stanowią zadośćuczynienia uregulowanego w art. 448 k.c.

Według sądu, istota sporu sprowadzała się do odpowiedzi na pytanie, czy umowa cesji zawarta przez powoda z pasażerami opóźnionego lotu została zawarta skutecznie i ważnie. Strona pozwana podnosiła bowiem jedynie zarzut braku legitymacji czynnej strony powodowej. Sąd nie podzielił stanowiska strony pozwanej, że odszkodowanie przysługujące pasażerom rejsów opóźnionych jest prawem osobistym, ściśle związanym z osobą pasażera i ma charakter zadośćuczynienia, do którego mają zastosowanie przepisy art. 448 i 449 k.c.

Zdaniem SÄ…du, odszkodowanie wywodzone z rozporzÄ…dzenia nr 261/04 nie jest odszkodowaniem majÄ…cym charakter zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Jest to bowiem Å›wiadczenie, którego celem i funkcjÄ… jest ryczaÅ‚towe zniwelowanie szkody powstaÅ‚ej w wyniku nieprawidÅ‚owego (nienależytego) wykonania umowy przewozu lotniczego, zawartej miÄ™dzy pasażerem, a przewoźnikiem, poniesionej przez pasażera w zwiÄ…zku z odwoÅ‚aniem/opóźnieniem lotu. Szkoda pasażera polega zarówno na straconym czasie i innych niedogodnoÅ›ciach zwiÄ…zanych z opóźnieniem lotu - co istotnie stanowi szkodÄ™ niemajÄ…tkowÄ…, niemniej może mieć również charakter szkody majÄ…tkowej. Rzecz jednak w tym, że odszkodowanie to ma na celu naprawienie szkody bez koniecznoÅ›ci wykazywania zarówno jej rozmiarów, pozostajÄ…cych w normalnym zwiÄ…zku przyczynowym z opóźnieniem/odwoÅ‚aniem loty, jak też jej charakteru: majÄ…tkowego czy też niemajÄ…tkowego. Ponadto, wysokość tego roszczenia nie jest uwarunkowania cechami osobistymi uprawnionego pasażera, co niewÄ…tpliwie stanowi koniecznÄ… cechÄ™ zadośćuczynienia. W tym zakresie, racjÄ™ ma strona powodowa, twierdzÄ…c, że dochodzone roszczenia swoim charakterem zdecydowanie bardziej przypominajÄ… swoistÄ… karÄ™ ustawowÄ… (art. 485 k.c.) należnÄ… uprawnionemu pasażerowi w Å›ciÅ›le okreÅ›lonej kwocie i nieobciążajÄ…cej go obowiÄ…zkami dowodowymi w zakresie poniesionej szkody (art. 484 § 1 zd. 1 k.c.). Wbrew twierdzeniom pozwanej, nie sÄ… to roszczenia dochodzone z tytuÅ‚u dokonanego przez pozwanego deliktu. Niewykonanie lotu lub wykonanie go w innych godzinach niż wczeÅ›niej z pasażerem uzgodnione zdecydowanie bardziej podobne jest do niewykonania/nienależytego wykonania umowy, podlegajÄ…cego reżimowi odpowiedzialnoÅ›ci kontraktowej. Co wiÄ™cej, roszczenie to nie jest zobowiÄ…zaniem wyjÄ…tkowym, jak np. roszczenie alimentacyjny bÄ…dź o rentÄ™, co wyÅ‚Ä…czaÅ‚oby możliwość przeniesienia takich wierzytelnoÅ›ci na podstawie cesji - uznaÅ‚ sÄ…d w uzasadnieniu wyroku o sygnaturze II C 801/17. Z peÅ‚nÄ… treÅ›ciÄ… uzasadnienia wyroku można zapoznać siÄ™ pod adresem orzeczenia.ms.gov.pl

Sąd przyznał powodowi odszkodowanie w wysokości przewidzianej unijnym rozporządzeniem. Wyrok nie jest prawomocny.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com