TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2019-12-04 - Ilu turystów odwiedziło Kraków?
Ilu turystów odwiedziło Kraków w tym roku? Odpowiedź na to pytanie padła podczas Krakowskiego Forum Turystycznego, które odbyło się na konferencji Travel Meetings Krakow Malopolska, zorganizowanej przez Krakowską Izbę Turystyki, oraz Urząd Miasta Krakowa.
reklama
14 050 000 osób w 2019 r. odwiedziło Kraków - wynika z badań przeprowadzonych przez zespół badawczy pod kierunkiem dr. Krzysztofa Borkowskiego, na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa. To o 550 000 tysięcy osób więcej niż w zeszłym roku.
Wśród osób przyjeżdżających do Krakowa, 7,1 mln osób to turyści krajowi, a 3,05 mln -turyści zagraniczny. Oprócz nich, do Krakowa zawitało także 3,65 mln jednodniowych odwiedzających krajowych i 250 tys, - zagranicznych.
Najwięcej gości zagranicznych przyjechało w tym roku z Niemiec 14,2% i Wielkiej Brytanii 13,9%, Włoch 11,5%, Francji 11,2%, Hiszpanii 10,4% oraz Ukrainy 5,4%.
Wśród turystów krajowych najwięcej przybyło z Małopolski (19,5%), Mazowsza (13,4%) i Śląska (12,7%).
Jako główny cel przyjazdu do Krakowa badani wskazali tradycyjnie zabytki (30,5%), wypoczynek (18,6%), rozrywkę (8,8%), wizytę u znajomych i krewnych (6,8%), tranzyt (6,7%) oraz cel biznesowy (6,1%).
Turyści i odwiedzający jednodniowi, łącznie wydali w Krakowie 7,5 mld złotych. Podczas pobytu w mieście, turyści krajowi wydawali średnio 395 zł na osobę, turyści zagraniczni - 694 zł na osobę. W tych wynikach nie zostały ujęte koszty transportu. Spośród zagranicznych turystów, najwięcej wydawali Holendrzy (987 zł) i Brytyjczycy (880 zł).
Wśród głównych atrakcji, które odwiedzają przybywający do Krakowa w 2019 roku, znalazły się m.in.: Wawel (wzgórze, zamek, katedra), Rynek Główny, Sukiennice, Kazimierz, Stare Miasto, Kraków nocą, Kościół Mariacki, Sanktuarium w Łagiewnikach, Bulwary Wiślane i Podziemia Rynku Głównego.
Istotnym trendem jest wydłużanie się pobytów gości: turyści krajowi śpią najczęściej 2-3 noce, natomiast zagraniczni 4-7 nocy. W ostatnich latach rośnie znaczenie apartamentów i hoteli, a spada liczba noclegów deklarowanych przez turystów w hostelach. Rezerwując noclegi 42,1% zagranicznych turystów skorzystało z Booking.com, 26,7% z Airbnb, 12,1% z Trivago, a 8,3% z HRS. Spośród turystów, którzy nocowali w hotelach, 42,2% wybrało hotele o standardzie 4 gwiazdek, a 38,8% - 3 gwiazdek. 8,7% turystów nocowało w hotelach 5-gwiazdkowych, a 1,6% w dwugwiazdkowych.
Poprawie uległa także ocena oferty turystycznej Krakowa. Średnia ocena wyniosła 4,42 w pięciostopniowej skali, wśród turystów krajowych i 4,40 wśród turystów zagranicznych. Najwyżej oceniano atmosferę miasta, obsługę, pracę przewodników, gościnność i możliwość dokonywania elektronicznych płatności . Nawet najniżej oceniane elementy, jak toalety, czystość, lotnisko i bezpieczeństwo, miały ocenę powyżej 4.
Ponad 69,6% turystów zadeklarowało, że w przyszłości powróci do Krakowa, a 75,7% poleci Kraków swoim znajomym. Ogólny wskaźnik Net Promoter Score dla Krakowa wyniósł 70,9%. Jak przekonywał dr Borkowski, prezentując wyniki badań, przy wskaźniku NPS powyżej 50% można już mówić o sukcesie. Jak widać, Kraków plasuje się znacznie powyżej tej granicy.
Oprócz przedstawienia wyników badania ruchu turystycznego w Krakowie, Krakow Convention Bureau wręczyło także rekomendacje dla organizatorów kongresów, oraz organizatorów podróży motywacyjnych w Krakowie i Małopolsce.
Wśród organizatorów kongresów rekomendacje otrzymali: Biuro Kongresów Jordan Group, DMC Poland, Grupa A-05, Mazurkas Congress&Conference Managment, Promenada, Symposium Cracoviense i Targi w Krakowie. Z kolei rekomendacje dla organizatorów podróży motywacyjnych dostali: Biuro Kongresów Jordan Group, DMC Poland, Intercrac, Jan-Pol DMC, Mazurkas DMC Poland, Artur Travel, oraz Tarifa Poland DMC.
To oczywiście nie wszystkie, wydarzenia, które miały miejsce, w ramach Travel Meetings Krakow Malopolska. Niedługo pojawią się kolejne nasze relacje z tego wydarzenia.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami