TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-08-18 - Przedsiębiorcy będą mogli zweryfikować, czy pracownicy zostali zaszczepieni?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział rozwiązania pozwalające pracodawcom na sprawdzenie, czy pracownik został zaszczepiony.

reklama


Takie rozwiązanie będzie szczególnie istotne dla firm z branż związanych z obsługą klienta, także turystyki, hotelarstwa, czy gastronomii.

W rozmowie z PAP, minister zdrowia powiedział, że intencją ustawodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i klientom. Dzięki nowemu narzędziu pracodawcy będą mogli organizować pracę w taki sposób, aby kontakt z klientem miały osoby zaszczepione. Adam Niedzielski dodał, że nikt nie planuje wprowadzanie prawa do zwalniania nieszczepionych.

Organizacja pracy tak, aby osoby nieszczepione miały jak najmniejszy kontakt z klientem nie wszędzie będzie jednak możliwa. Nietrudno wyobrazić sobie, że kelner (jeden lub kilku) w restauracji nie będzie chciał się zaszczepić i trudno będzie przenieść go na inne stanowisko. W jednej chwili nie zostanie kucharzem, a wątpliwe, żeby się zgodził na przeniesienie na niższe stanowisko. Szczególny problem mogą mieć mniejsze firmy, które nie mają dużych możliwości rotowania stanowiskami pracy i dodatkowo działają w branżach, gdzie brakuje ludzi do pracy. Podobnie sprawa może się mieć w biurach podróży, lub hotelach. Minister zdrowia nie odniósł się do takich sytuacji.

Zapowiadane przez ministra zdrowia przepisy wydłużą też maksymalną długość kwarantanny do 21 dni, a za zatajanie informacji epidemicznych może grozić kara do 30 tys. zł. Według zapowiedzi ministra zdrowia, przy wprowadzaniu ewentualnych, nowych restrykcji ma zostać utrzymana zasada niewliczania osób szczepionych do limitów. Biorąc pod uwagę możliwe ograniczenia, firmom z branży turystycznej, hotelarskiej czy gastronomicznej bardziej przydałoby się narzędzie do weryfikowania tego, czy zaszczepieni zostali klienci. Na jego brak od dłuższego czasu uskarżają się przedstawiciele branży.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2021 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com