TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2019-03-05 - Umowa lotnicza UE-Katar parafowana
Komisja Europejska poinformowała o parafowaniu porozumienia o liberalizacji ruchu lotniczego pomiędzy Unią Europejską, a Katarem. Umowa ma zastąpić 27 dwustronnych umów pomiędzy krajami członkowskimi UE, a Katarem.
reklama
Umowa ma unowocześnić zasady i normy dotyczące lotów między Katarem a UE oraz ustanowić nowy globalny wzorzec odniesienia, zobowiązując się do stosowania silnych, uczciwych mechanizmów konkurencji, a także uwzględni postanowienia zwykle nieobjęte dwustronnymi umowami o transporcie lotniczym, takie jak kwestie społeczne lub środowiskowe.
Katar był pierwszym partnerem, z którym rozpoczęliśmy negocjacje po przyjęciu przez nas strategii lotniczej dla Europy. Jest również pierwszym, z którym udało się zakończyć ten proces. Umowa określa ambitne standardy w zakresie uczciwej konkurencji, przejrzystości lub kwestii społecznych. Zapewni ona równe szanse i podniesie poprzeczkę dla umów o transporcie lotniczym na całym świecie. Jest to istotna zmiana w porównaniu z istniejącymi ramami prawnymi i nasz wspólny wkład w uczynienie lotnictwa bardziej zrównoważonym - mówiła unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.
Wychodząc daleko poza prawa przewozowe, umowa UE-Katar zapewni jednolity zbiór zasad, wysokie standardy i platformę przyszłej współpracy w wielu dziedzinach lotnictwa, takich jak bezpieczeństwo, ochrona i zarządzanie ruchem lotniczym. Umowa zobowiązuje również obie strony do poprawy polityki społecznej i polityki zatrudnienia.
W szczególności umowa zawiera następujące elementy
- Stopniowe otwarcie rynku, w okresie pięciu lat dla tych państw członkowskich UE, które nie zliberalizowały jeszcze w pełni bezpośrednich połączeń pasażerskich. Chodzi o Belgię, Niemcy, Francję, Włochy i Holandię.
- Przepisy dotyczące uczciwej konkurencji, z silnymi mechanizmami egzekwowania prawa w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji i nadużyć mających negatywny wpływ na działalność unijnych linii lotniczych w UE lub w państwach trzecich.
- Przepisy dotyczące przejrzystości zgodne z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości i rachunkowości w celu zapewnienia pełnego przestrzegania zobowiązań.
- Przepisy dotyczące spraw społecznych zobowiązujące strony do poprawy polityki społecznej i polityki zatrudnienia.
- Forum spotkań poświęcone wszystkim kwestiom i potencjalnym różnicom na wczesnym etapie, a także mechanizmy szybkiego rozwiązywania sporów.
- Przepisy ułatwiające transakcje handlowe, w tym zniesienie istniejących zobowiązań europejskich linii lotniczych do posiadania lokalnego pośrednika.
Zdaniem Komisji Europejskiej, umowa przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym stronom poprzez poprawę łączności dzięki sprawiedliwemu i przejrzystemu otoczeniu konkurencyjnemu oraz stworzy solidne podstawy dla długoterminowych stosunków w dziedzinie lotnictwa.
Według niezależnego badania gospodarczego przeprowadzonego w imieniu Komisji, umowa, wraz z jej solidnymi przepisami dotyczącymi uczciwej konkurencji, mogłaby przynieść korzyści gospodarcze w wysokości prawie 3 mld EUR w latach 2019-2025 i stworzyć około 2000 nowych miejsc pracy do 2025 r.
Komisja Europejska wynegocjowała umowę w imieniu europejskich państw członkowskich w ramach europejskiej strategii w dziedzinie lotnictwa - kluczowej inicjatywy mającej na celu nadanie nowego impulsu europejskiemu lotnictwu i stworzenie możliwości dla przedsiębiorstw. Negocjacje zakończono pomyślnie w dniu 5 lutego 2019 r.
Po parafowaniu obie strony przygotują podpisanie umowy zgodnie z ich wewnętrznymi procedurami. Umowa wejdzie w życie po jej podpisaniu.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami