TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2019-11-26 - Na których letnich kierunkach spadają ceny?

Choć do lata jeszcze daleko, to oferty na przyszłoroczne wakacje są w sprzedaży od jakiegoś czasu. Jak się zmieniają ceny na najpopularniejszych kierunkach? Które destynacje najmocniej drożeją, a gdzie ceny spadają?

reklama


Na te pytania stara się odpowiedzieć zestawienie, przygotowane przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata, które obejmuje czwarte w tym roku turystycznym porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 zebranych 21 listopada 2019 z cenami dla tego samego okresu zebranymi 14 października 2019, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 22 listopada 2018.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena wzrosła o 25 złotych (poprzednio wzrosła o 26, 6 i 4 złote). Największa zwyżka cen wystąpiła na wyspie Kos - o średnio 246 złotych, a w mniejszej lecz istotnej skali miały miejsce na Lanzarote i w Albanii - o 126 i 89 złotych. Największe spadki cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Portugalii - o 171 złotych, a mniejszej w Maroku i na Teneryfie - o średnio 79 i 54 złote. Na tych dwóch ostatnich kierunkach poprzednio odnotowano solidne wzrosty, a więc obniżenie się cen miało w dużym stopniu charakter odreagowania. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem rosły o odpowiednio 18 i 4 złote.





Ostatni tydzień przyniósł kolejny i ponownie dość istotny wzrost cen wycieczek dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 - jak już zaznaczono o 25 złotych wobec 26, 6 i 4 złotych w poprzednich zestawieniach. Tym razem najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek na jedynym taniejącym ostatnio kierunku, czyli Bułgarii - o 56 złotych, mniejsza była skala zwyżek do Turcji i Egiptu - o 48 i 33 złote, a najmniejsza na tych kierunkach, które w poprzednim zestawieniu drożały najbardziej, czyli do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 36 i 34 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 224 złote (poprzednio ceny były wyższe od cen sprzed roku o 198 złotych i dwa razy z rzędu o 207 złotych). Największy wzrost cen wycieczek ponownie odnotowano na wyspie Kos - o 479 złotych, a również bardzo istotne zwyżki rocznych cen miały miejsce na kierunkach kanaryjskich Lanzarote i Teneryfie - o średnio 456 i 350 złotych. Na żadnym z 24 badanych kierunków nie odnotowano spadku średnich cen wycieczek. W analogicznym okresie poprzedniego sezonu miał miejsce średni wzrost cen w ujęciu rocznym o 47 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to sytuacja w porównaniu z okresem sprzed roku nadal była korzystna dla organizatorów, choć już w znacznie mniejszej skali niż w poprzednich tygodniach.

Cena paliwa lotniczego utrzymuje się nadal na znacząco niższych poziomach niż przed rokiem i w ubiegłym tygodniu wyniosła 2,63 zł/litr wobec 2,83 zł/litr przed rokiem, czyli była niższa o 7,1 procent (w poprzednich zestawieniach była niższa o 11,8 i 12,3 procent). W relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty stał się w porównaniu rocznym w słabszy średnio o niecałe 0,5 procent (w poprzednich zestawieniach był silniejszy o 0,5 i 0,2 procent). W rezultacie wspólny wpływ obu tych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek wyniósł w przybliżeniu minus 5/minus 15 złotych, co oznaczało wyraźnie mniej korzystną sytuację niż w poprzednich zestawieniach, gdy wyniósł on -55/-65, -50/-60 oraz -30/-40 złotych, ale korzystniejszą dla organizatorów niż w okresach wcześniejszych, w których wyniósł +10/+20 oraz +70/+80 złotych.
Należy pamiętać, że oddziaływania zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).





Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszych tygodniach sierpnia 2019, zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują na zyskujących na popularności już od trzech sezonów kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Egiptu i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 234 i 131 złotych. Widoczne jest jednak, że w okresie ostatnich sześciu tygodni skala rocznych zwyżek na tym ostatnim kierunku wyraźnie osłabła. Podobnie jak w drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami (ostatnio głównie już tylko z Egiptem) mocno konkuruje Grecja, gdzie tym razem roczne zwyżki nieco złagodniały i wyniosły średnio 196 złotych.

Dość systematycznie rosnący i bardzo już znaczny roczny wzrost cen - w stosunku do rocznych zmian cen obserwowanych w poprzednim sezonie - notują w ostatnich tygodniach Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w relacji z tym samym okresem ubiegłego roku o aż 353 złote, co stanowi obecnie zdecydowanie najwyższy wzrost wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej. Na obecną skalę wzrostu cen istotny wpływ ma jednak stosunkowo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam spadek cen o średnio aż 130 złotych.

Wyraźnie najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen prezentuje obecnie Bułgaria (o zaledwie 59 złotych), w której wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland (podobnie było również przed rokiem).

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym miały miejsce na Cyprze, w Portugalii i w Maroku - o średnio 344, 331 i 275 złotych, a mniej znacząco podniosły się średnie ceny na Majorce i w Tunezji - o 179 i 169 złotych. Najbardziej umiarkowany wzrost rocznych cen odnotowano na Malcie i w Albanii - o 141 i 132 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu i Turcji - o 441 i 353 złote. W nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wycieczki do Tunezji i Grecji - o średnio 249 i 245 złotych. Na skutek tegorocznego dużego wzrostu cen bardzo zwiększył się skumulowany dwuletni skok cen na Wyspach Kanaryjskich, który wyniósł średnio 223 złote, czyli już niewiele mniej niż na dwóch ostatnich kierunkach, a nadal nieduża presja cenowa w tym ujęciu miała miejsce w Bułgarii gdzie ceny wzrosły o zaledwie 97 złotych, co może wynikać z licznych niskich cen oferowanych tam przez biuro TUI Poland.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów październikowe ceny te w najmniejszym stopniu wzrosły w biurach Rainbow i Grecos - po około 80 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 150 złotych (biura Prima Holiday, Sun & Fun i Best Reisen) do około 290 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 39 ofert (poprzednio 47 ofert, przed rokiem 44, a przed dwoma laty 38 ofert). Organizator ten wyprzedził 2 biura plasujące się ex aequo - Itaka z liczbą 24 ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 30 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio 16, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 19 ofert), a także biuro Coral Travel z liczbą 18 ofert (poprzednio 13, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 8 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel 6 ofert oraz TUI Poland i Sun & Fun - 4 i 3 oferty, na kierunkach greckich tym razem przodowały biuro Itaka - 11 ofert oraz Grecos i TUI Poland - po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland - po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours - 5 ofert oraz TUI Poland i Coral Travel - po 3 oferty, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji i Tunezji, biuro Rainbow na Wyspach Kanaryjskich, Itaka w Turcji, zaś Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.

Analitycy Instytutu Taveldata przedstawiają tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.





Na czele czwartego w tym sezonie letnim zestawienia widnieje ten sam duet liderów, czyli biura TUI Poland, Grecos, zaś zajmujące trzecią pozycję biuro Best Reisen które w wobec poprzedniego zestawienia dość istotnie podniosło swoje ceny przesunęło się poza tabelę. Z powodu niedużych obniżek cen wycieczek do zestawienia powróciło biuro Exim Tours (na pozycję piątą), a z pozycji czwartej na trzecią awansowało biuro Coral Travel.

Dla porównania przedstawiono też tabelę sprzed roku, w której przodowała ta sama trójka touroperatorów jak obecnie, czyli biura TUI Poland, Grecos i Coral Travel. Zmianą wobec sytuacji sprzed roku jest opuszczenie tabeli przez zajmujące czwartą pozycję biuro Best Reisen i awans na tę pozycję biura Sun & Fun (z pozycji siódmej). Awansowało też biuro Prima Holiday z pozycji dziewiątej przed rokiem na szóstą obecnie.






Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com