TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2017-08-17 - Oferta kupna PKL odrzucona

Jedna z spółek złożyła ofertę kupna PKL. Zarząd Polskich Kolei Linowych podaje oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

reklama


Zarząd powiatu tatrzańskiego złożył ofertę kupna większości akcji Polskich Kolei Linowych. Obecnym właścicielem akcji PKL jest spółka Altura. Złożyliśmy ofertę luksemburskiej spółce Altura kupna 99,78 proc. akcji Polskich Kolei Linowych. Nie ujawniamy zaproponowanej kwoty, ponieważ negocjacje są poufne. To jest oferta wstępna- wyjaśnił starosta tatrzański Piotr Bąk. Spółka została wyceniona przez jedną z firm audytorskich z Warszawy. Nabywcą miałaby być spółka, którą tworzyłyby wszystkie gminy powiatu tatrzańskiego czyli: Zakopane, Poronin, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska i Biały Dunajec oraz Tatrzański Park Narodowy.

A skąd pieniądze na transakcję? Polskie banki, jak twierdził starosta, są w stanie sfinansować całą operację. Oprócz majątku PKL, oferent zobowiązał się także do przejęcia wszystkich zobowiązań spółki, wśród których jest np. modernizacja kolei krzesełkowej w Kotle Goryczkowym.

Już w 2015 prezes PIS Jarosław Kaczyński i ówczesny kandydat na prezydenta Andrzej Duda zapowiadali, że koleje linowe znów będą w polskich rękach. W 2013 roku zostały sprywatyzowane za rządów PO-PSL. PKL jest kontrolowane przez luksemburską spółkę Altura. Formalnie spółkę Polskie Koleje Linowe kupiła w 2013 r. spółka Polskie Koleje Górskie (PKG) powołana specjalnie do tego celu przez cztery samorządy podhalańskie, na czele z Zakopanem. Pieniądze na zakup, czyli 215 mln zł, zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu, która jest posiadaczem 99,78 proc. akcji spółki.

Jak już dzisiaj wiadomo, Zarząd Polskich Kolei Linowych S.A. zaprzecza informacjom o rozmowach w sprawie zakupu akcji PKL przez starostę. Zarząd PKL informuje, że nie są obecnie prowadzone żadne rozmowy w tej sprawie. Oferta złożona przez starostę tatrzańskiego została odrzucona przez właściciela Spółki.

PKL podała również informację Jeśli zaś chodzi o status prawny budynków górnej stacji kolei na Kasprowy Wierch, to nie jest prawdą, że w kwietniu br., na mocy porozumienia zawartego między Polskimi Kolejami Państwowymi a starostą tatrzańskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i PTTK, górna stacja kolei głównej na szczycie Kasprowego Wierchu oraz kolej krzesełkowa w Kotle Goryczkowym, przeszła na własność Skarbu Państwa (reprezentowanego przez starostę tatrzańskiego) i PTTK.

Dodatkowo Zarząd Polskich Kolei Linowych S.A. wyjaśnia zgodnie z wpisami w księgach wieczystych budynki w obrębie stacji górnej kolei na Kasprowy Wierch, jako przynależne gruntowi, już od dawna stanowiły własność Skarbu Państwa i PTTK - i dlatego też PKL zawarł stosowne umowy dzierżawy nieruchomości na Kasprowym Wierchu ze Skarbem Państwa i PTTK.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com