TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Europejska branża hotelarsko-gastronomiczna wzywa do wspólnych działań pozwalających na stworzenie zdrowego i uczciwego rynku dla przedsiębiorstw. Rosnąca rola profesjonalistów sprawia, że rejestracja działalności jest niezbędna do wyrównania warunków konkurencji i ochrony konsumentów poprzez wspieranie krajowych organów ścigania - przekonuje europejskie stowarzyszenie hotelarzy i restauratorów HOTREC.
reklama
Według European Holiday Home Association (Europejskiego Stowarzyszenia Domów Wakacyjnych), platformy zakwaterowania w ramach ekonomii współdzielenia, oferują 20 milionów miejsc noclegowych w całej Europie, w porównaniu z 13 milionami miejsc noclegowych w hotelach i innych obiektach noclegowych (wg danych Eurostatu). Badanie przeprowadzone niedawno przez Komisję Europejską (DG Grow) pokazuje, że ogromna część miejsc w domach wakacyjnych jest oferowana przez profesjonalistów. 2/3 z nich wynajmuje swoje nieruchomości na ponad 120 dni w roku - przekonuje stowarzyszenie w komunikacie.
Platformy muszą przyjąć odpowiedzialność nie tylko poprzez przestrzeganie przepisów podatkowych, ale również zapewnienie ochrony konsumentów. Jedynym krokiem w tym kierunku jest zarejestrowanie działalności, które pozwoli na oczyszczenie rynku i wyrównanie szans - podkreślił Christian de Barrin, prezes HOTREC.
Badanie PricewaterhouseCoopers z listopada 2017 r. dotyczące wpływu opodatkowania na turystykę europejską podkreśla również potrzebę odpowiedniego udziału ekonomii współdzielenia w odpowiedzialności publicznej. W badaniu stwierdzono, że "organom podatkowym może być trudno zwiększyć świadomość w zakresie obowiązków i przestrzegania przepisów, co jednak wprowadza nierówność między skutecznym obciążeniem podatkowym przedsiębiorstw przestrzegających przepisów a tymi, które nie wywiązują się z obowiązków podatkowych. Powoduje to zakłócenia na rynku i prowadzi również do utraty dochodów przez rządy".
W dalszym ciągu w kwestii opodatkowania, zastępca mera w Paryżu wyraził niedawno obawy związane z rejestracją nowej karty kredytowej AirBnB w Gibraltarze, obawiając się, że praktyka ta może ułatwić gospodarzom unikanie zobowiązań podatkowych. Kilka dni później AirBnB zgodził się nie używać karty we Francji.
Ramón Estalella, przewodniczący grupy zadaniowej ds. ekonomii współdzielenia w HOTREC, podsumował:Aby umożliwić przyjęcie zharmonizowanego podejścia europejskiego, HOTREC uważa, że przyjęcie wytycznych politycznych opracowanych przez Komisję Europejską jesienią 2017 r. oznaczałoby duży krok naprzód.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami