TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-05-17 - Cieplejszy klimat - Gdańsk pod wodą!

Najnowszy raport Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (World Wild Found - WWF) ostrzega, że skutki globalnego ocieplenia klimatu odczujemy także w Polsce.

reklama


Według prognoz poziom Bałtyku podniesie się tak znacznie, że Półwysep Helski może stać się wyspą, a część Gdańska znajdzie się pod wodą.

Ekolodzy uważają, że aż 64% katastrofalnych zjawisk, które miały miejsce w ostatnim ćwierćwieczu w Europie, miało bezpośredni związek ze zmianami klimatu. Negatywne skutki ocieplenia nie ominą także terytorium Polski. Profesor Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska na zlecenie WWF przygotował raport, z którego wynika, że Polska w najbliższych latach coraz mocniej zacznie odczuwać skutki globalnego ocieplenia.

Według analizy profesora Sadowskiego najbardziej zagrożone jest wybrzeże Bałtyku. Naukowiec zaznacza, że do 2080 roku poziom morza podniesie się nawet o 0,97 metra. Wtedy w niebezpieczeństwie znajdzie się Gdańsk, a w szczególności jego historyczna starówka. Około 900 hektarów powierzchni miasta leży zaledwie metr powyżej poziomu morza.

Na ociepleniu klimatu ucierpi także Półwysep Helski. Może on w przyszłości stać się wyspą, jeśli w porę nie zostaną podjęte środki zaradcze.

Stale rośnie częstotliwość sztormów na Bałtyku. Ekolodzy uważają, że zwiększy się także liczba wietrznych dni na polskim wybrzeżu. Natomiast polskie zimy staną się znacznie cieplejsze i mniej śnieżne.

Konsekwencje zmian klimatu będą szczególnie odczuwane w miejscowościach, utrzymujących się z turystyki. Turyści będą obawiać się wyjazdów nad morze ze względu na sztormy i złą pogodę. Natomiast w górach sezon zimowy stanie się znacznie krótszy.

Według raportu WWF zmiany klimatyczne odczują również polscy rolnicy. Latem coraz bardziej dokuczać będą susze i niedobór wody. Kolejnym problemem staną się choroby roślin i plagi szkodników upraw, którym będzie sprzyjał cieplejszy klimat.

Sadowski podsumowuje swój raport - Koszty zmian odczujemy wszyscy. Brak śniegu w Tatrach i placki kukurydziane zamiast kartofli na talerzu będą małym zmartwieniem, w obliczu gospodarczych konsekwencji ocieplenia. Same tylko koszty strat na polskim Wybrzeżu mogą sięgnąć 30 mld dolarów! Tym bardziej wstrząsające jest więc, że w Polsce nie podejmuje się na razie żadnych działań prewencyjnych.

WWF prowadzi kampanię pod hasłem "Zróbmy dobry klimat", zachęcając Polaków do ograniczenia swojego wpływu na globalne ocieplenie poprzez efektywniejsze gospodarowanie energią.

Ekolodzy apelują, że każdy może oszczędzać energię we własnym domu lub w pracy. Wojciech Stępniewski, kierownik projektu WWF "Klimat i energia" informuje - Wystarczy zgasić zbędną żarówkę, zwrócić uwagę na energooszczędność urządzenia przy jego zakupie, wyłączać komputer, wychodząc z pracy.

Patronat nad kampanią "Zróbmy dobry klimat" objęło Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Gospodarki.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com