TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Prezydent Andrzej Duda wpisał w środę 10 nowych obiektów na listę Pomników Historii. Jakie miejsca zostały wyróżnione?
reklama
Pomnikami zostały uznane: Radiostacja w Gliwicach, kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany kościołem Pokoju w Jaworze, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie, katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy oraz zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy zwanego kościołem Pokoju, Święty Krzyż - pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu, a także zespół opactwa cystersów w Wąchocku.
Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy niesie w sobie wielka historię, każdy jest w jakimś sensie perłą i myśli technicznej i architektury, dziełem inżynierskim, a także z całą pewnością można powiedzieć, że przejawem twórczości artystycznej. W każdym z tych obiektów jest artyzm, są wśród nich obiekty starsze, które mają tyle lat historii, że widziały całe dzieje Rzeczypospolitej, 1150 lat naszej historii poczynając od Chrztu Polski, poprzez te, które są znacznie młodsze, a nie mniej są świadectwem dziejów, ważnych dla naszej historii wydarzeń, nie tylko dla społeczności lokalnych, ale dla całej Polski symbolem tego, co w naszych dziejach istotne - powiedział prezydent Duda.
To bardzo ważna decyzja podkreślająca wyjątkowe znaczenie Radiostacji Gliwice. Jej techniczny kunszt oraz historyczne wydarzenia związane z prowokacją gliwicką czynią ten autentyczny obiekt bardzo ważnym elementem dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Cztery obiekty na liście Pomników Historii wchodzące w skład Szlaku Zabytków Techniki to dowód potwierdzający atrakcyjność oferty turystycznej stworzonej z wykorzystaniem dziedzictwa kultury przemysłowej. Wierzę, że będzie to dobry argument zachęcający mieszkańców całego kraju do podróży tą najciekawszą trasą turystyki industrialnej w Polsce- mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Łącznie z nowo wpisanymi obiektami, wyróżnienie to nadano 70 zabytkom. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Jest to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona Pomników Historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami