TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-04-30 - Parlament Europejski przyjął zmiany w przepisach dot. przewoźników kolejowych

Przepisy przyjęte przez Parlament Europejski mają lepiej chronić pasażerów kolei w razie opóźnień lub odwołania połączenia oraz gdy zetkną się z dyskryminacją.

reklama


W czwartek europosłowie zatwierdzili porozumienie z państwami członkowskimi w sprawie zmiany przepisów dotyczących praw pasażerów w transporcie kolejowym. Dzięki tym przepisom pasażerowie będą mogli zmienić trasę podróży i otrzymać pomoc w przypadku opóźnienia lub odwołania połączenia. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się będą miały lepszy dostęp do transportu kolejowego oraz otrzymają lepszą pomoc. Ma być także więcej wydzielonej przestrzeni na rowery.

W przypadku opóźnienia o ponad 60 minut pasażerowie będą mogli otrzymać pełny zwrot ceny biletu, kontynuować podróż lub zmienić jej trasę. A to wszystko na porównywalnych warunkach, bez dodatkowych kosztów. Pasażer musi móc podróżować w tej samej klasie, na jaką wykupił pierwotnie przejazd. Podróżujący pociągiem będą mogli sami zmienić trasę podróży lub otrzymać zwrot kosztów biletu, jeżeli przewoźnik nie zaproponuje możliwości zmiany trasy w ciągu 100 minut od planowanego odjazdu.

Przewoźnik musi zaproponować pasażerowi zmienioną trasę nawet w okolicznościach siły wyższej. W razie potrzeby musi mu zapewnić posiłek i napoje, a także zwrot kosztów zakwaterowania.

Nowe przepisy jaśniej definiują także siłę wyższą, kiedy to przewoźnik kolejowy jest zwolniony z wypłaty odszkodowania z powodu opóźnienia lub odwołania połączenia. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych i klęsk żywiołowych w nowych przepisach do siły wyższej zalicza się także poważne zagrożenia zdrowia publicznego lub zamachy terrorystyczne. Odszkodowanie nie przysługuje jednak w razie strajku pracowników kolei.

Podróżni o ograniczonej możliwości poruszania się będą mogli elastyczniej planować podróże. Zgodnie z nowymi przepisami będą musieli powiadomić przewoźnika o planowanej podróży z 24-godzinnym wyprzedzeniem (a nie, jak dotąd, 48 godzin wcześniej). Osoby pomagające podróżnym o ograniczonej możliwości poruszania się będą mogły podróżować nieodpłatnie. Przewoźnik zapewni też miejsce dla psa towarzyszącego podróżnemu o ograniczonej możliwości poruszania się.

Nowe przepisy zobligują przewoźników kolejowych do zapewnienia dodatkowej przestrzeni i wyposażenia do przewozu rowerów - przynajmniej czterech w każdym pociągu.

Mamy bardzo dobre wiadomości dla osób podróżujących pociągami, ponieważ udało nam się zapewnić takie same minimalne prawa pasażerów w całej UE, jeśli chodzi o zmianę trasy, miejsca na rowery, bilety bezpośrednie i prawa pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Są to ważne postępy, dzięki którym podróże koleją stają się wygodniejsze i lepiej dopasowane do potrzeb pasażerów - powiedział poseł-sprawozdawca Bogusław Liberadzki.

Zmienione przepisy będą miały zasadniczo zastosowanie do wszystkich międzynarodowych i krajowych podróży kolejowych, a także wszystkich usług kolejowych w całej Unii. Państwa członkowskie będą mogły stosować zwolnienia z nich przez ograniczony czas. Przepisy wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zaczną obowiązywać dwa lata później, z wyjątkiem wymogów dotyczących przestrzeni na rowery. Te staną się obowiązujące cztery lata po wejściu rozporządzenia w życie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com