TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-04-29 - Komisja Europejska będzie decydować co z voucherami

Komisja Europejska zajmie się dziś turystyką i wpływem pandemii na firmy z branży turystycznej. Celem prac będą wytyczne dla państw członkowskich, które mają wskazać jak firmy turystyczne mają przetrwać i na jakie spędzanie wakacji mogą liczyć Europejczycy.

reklama


Prace potrwają kilka dni i ich wyniku nie zobaczymy od razu, bowiem decyzje o otwarciu granic i kwarantannie dla przyjeżdżających z zagranicy są w kompetencji władz poszczególnych krajów i Komisja będzie musiała skonsultować się z państwami członkowskimi.

Dla Polski i innych krajów (np. Francji, Włoch, Belgii) ważne będzie także ujęcie kwestii voucherów turystycznych, które są wydawane podróżnym zamiast opłaconych wyjazdów, czy przelotów. Formalnie bowiem do tej pory nie zaszły żadne zmiany odwołujące zapisy dyrektywy 2015/2302 i rozporządzenia 261/2004. Działania Komisji w tym zakresie dopiero teraz wydają się mocno spóźnione i miejmy nadzieję, że wytyczne pójdą raczej w stronę akceptacji istniejących rozwiązań, a nie negowania lub tworzenia nowych i chaosu prawnego.

Niestety można żywić obawy, czy wobec wcześniejszego dorzucenia rozwiązań niemieckich przez komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reynersa, który sprzeciwił się wprowadzeniu voucherów zamiast przewidzianych prawem zwrotów gotówki. Decyzja o zatrzymaniu pieniędzy i narażeniu się lobby konsumenckiemu może być łatwiejsza do podjęcia w grupie, jednak nie wykluczona jest także twarda linia Komisji, która może wskazać, iż firmy powinny mieć pomoc państwową udzielaną inną drogą i nie powinny się kredytować na klientach.

Wytyczne zaprezentowane przez Komisję Europejską będą jasną wytyczną podejścia do przestrzegania m.in. w/w regulacji i w przypadku jej twardego stanowiska państwa członkowskie, w tym i Polska, mogą być zmuszone do zmian prawnych, pod groźbą zaskarżenia rozwiązań ustawowych do TSUE.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2020 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com