TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2021-02-22 - ECTAA: przepisy dot. podatku VAT dla biur podróży do szybkiej zmiany
Przeprowadzona przez Komisję Europejską ocena przepisów dot. podatku VAT dla biur podróży potwierdza, że nie są one dostosowane do ery cyfrowej. Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) wzywa Komisję do przyspieszenia procesu zmiany przepisów w celu ochrony konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw.
reklama
ECTAA z zadowoleniem przyjęła zakończenie oceny specjalnego systemu VAT dla biur podróży przeprowadzonej przez Komisję Europejską. Wykazała ona, że choć specjalny system skutecznie spełniał swoje cele, czyli uproszczenia dla przedsiębiorstw i sprawiedliwy podział dochodów z VAT między państwa członkowskie, to ma on liczne wady:
- jest niesprawiedliwy - w odniesieniu do opodatkowania podatkiem VAT podmiotów spoza UE - co zagraża konkurencyjności UE i dochodom UE z podatku VAT
- jest nieefektywny - w związku z brakiem możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT w przypadku biur podróży B2B
- jest przestarzały - w odniesieniu do sposobu, w jaki usługi turystyczne są sprzedawane online
- nie zapewnia konkurencyjności - stawia biura podróży w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej w porównaniu z dostawcami spoza systemu
- brakuje w nim jasności i harmonizacji - na przykład jasnej definicji usług turystycznych - co prowadzi do podwójnego opodatkowania lub braku opodatkowania w niektórych okolicznościach.
ECTAA wezwała do zmiany specjalnego systemu VAT i była rozczarowana brakiem porozumienia państw członkowskich w sprawie wniosku dotyczącego zmiany systemu, co doprowadziło do jego wycofania przez Komisję w 2014 r.
Nadszedł czas, aby dokonać przeglądu przepisów, które pochodzą z 1977 roku! Rynek usług turystycznych przeszedł ogromne przeobrażenia. Przepisy muszą odzwierciedlać te zmiany, aby umożliwić przedsiębiorstwom turystycznym prowadzenie działalności na równych zasadach i zapewnić pewność co do obowiązujących przepisów, które są bardzo zróżnicowane w całej UE. - skomentował prezes ECTTA, Paweł Niewiadomski.
W sprawozdaniu z oceny podkreślono, że zainteresowane strony domagają się jaśniejszych, prostszych i bardziej zharmonizowanych przepisów dla operatorów turystycznych, przy jednoczesnym zachowaniu ich elastyczności. W sprawozdaniu przyznano również, że turystyka została najbardziej dotknięta epidemią wirusa Covid-19 spośród wszystkich głównych sektorów gospodarki. ECTAA zgadza się ze stwierdzeniem zawartym w sprawozdaniu, że "Działanie Komisji w dziedzinie polityki podatkowej w celu wsparcia przedsiębiorstw turystycznych i umożliwienia im stawienia czoła kryzysowi wydaje się zatem konieczne i pilne."
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami