TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2018-04-03 - Jak zmieniają się ceny w biurach podróży?

Ceny na większości kierunków turystycznych są niższe niż przed rokiem - wynika z analizy przygotowanej przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata. A jak zmieniają się ceny w stosunku do zeszłego tygodnia?

reklama


Niniejsze zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2018 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (06.08-12.08 2018). Ceny zostały zebrane 30 marca i porównane z cenami dla tego samego okresu zebranymi 22 marca, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 30 marca 2017. Przedstawione bieżące porównania i zestawienia są już dostatecznie reprezentatywne gdyż bierze w nich udział 3420 hoteli (w pierwszym i drugim zestawieniu było to jedynie 2530 i 1480 hoteli) i występują w nich pełne oferty wszystkich kluczowych dla polskiego rynku touroperatorów.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 6 i 12 sierpnia, średnie ceny spadły o 1 złoty (poprzednio spadły o 31 złotych, nie zmieniły się, wcześniej wzrosły o 14, 30 i 6 złotych, spadły o 21 złotych, a jeszcze wcześniej wzrosły o 45, 30, 12, 27 i 17 złotych). Znaczące zniżki cen zanotowano w ostatnim tygodniu na Wyspach Kanaryjskich, w tym największe na Lanzarote i Teneryfie - o 187 i 63 złote, a także na greckiej wyspie Zakynthos - o 44 złote. Największe zwyżki średnich cen odnotowano na Malcie - o 186 złotych oraz na Chalkidiki i w Tunezji Kontynentalnej - o 71 i 18 złotych. W tym samym czasie przed rokiem ceny nie uległy zmianie, a przed dwoma laty odnotowano wzrost średnich cen o 44 złote.





Ostatni tydzień przyniósł mieszane tendencje cenowe na najważniejszych kierunków turystycznych wyjazdów polskich turystów. Dość znaczne spadki wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich gdzie wyniosły średnio 62 złote i była to kolejna przecena, choć w bardziej umiarkowanej skali niż przed tygodniem, która wyniosła 131 złotych. Mniejsze spadki odnotowano w Turcji i w przeżywającej ostatnio słabsza passę Grecji - o 15 i 2 złote, a niewielkie wzrosty w Bułgarii oraz w popularnym ostatnio Egipcie - o 3 i 9 złotych.

Kolejne z rzędu zwyżki cen miały też miejsce w cieszącej się ostatnio bardzo wysokim popytem Tunezji średnie ceny wzrosły 18 złotych, a kraj ten wyszedł już na 6 miejsce wśród najbardziej popularnych kierunków sezonu letniego z bieżącym udziałem 4,91 procent (przed tygodniem również 4,91 procent, a przed miesiącem 4,51 procent).

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego pełnego tygodnia sierpnia 2018 pokazuje, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 47 złotych (poprzednio ceny były niższe o 55, 3, 10, 15 i 1 złoty, wcześniej wyższe o 14 i 42 złote, a jeszcze wcześniej niższe o 7, 34, 32, 39, 71, 9, 18, 49 i 28 złotych). Przed rokiem, czyli w ostatnim tygodniu marca 2017, średnia cena w porównaniach rok do roku była o 188 złotych wyższa.

Nadal w kierunku obniżania cen wycieczek działają w tym sezonie czynniki o charakterze kosztotwórczym. Cena paliwa lotniczego jest wprawdzie sporo wyższa niż przed rokiem (2,52 wobec 2,26 zł/litr, czyli o 11,5 procent), ale nadal większy jest wpływ silniejszego złotego, który w skali 12 miesięcy umocnił się dla rozliczeń turystycznych o średnio prawie 4 procent. W rezultacie nadal mamy wspólny wpływ zmian cen paliwa i kursów złotego w kierunku obniżania średniego poziomu kosztów wycieczek, choć już tylko w przybliżeniu o 30-40 złotych (poprzednio było to około 50-60 złotych, a wcześniej około 85-95, 90-95, 105-115, 110-115 i 120-125 złotych).

Warto zauważyć, że zmiana średnich cen wycieczek zaczęła w przybliżeniu odzwierciedlać teoretyczny wpływ wymienionych czynników, co można w jakiejś mierze tłumaczyć lepszą równowagą pomiędzy bieżącym popytem na imprezy turystyczne, a oczekiwaniami wiodących organizatorów w tej kwestii.





Turcja umacnia się na pozycji coraz bardziej wyraźnego lidera wzrostów cen wycieczek rok do roku. Pozostawanie tam tego kierunku na dłużej jest jednak mało prawdopodobne, zwłaszcza w świetle dość licznych wypowiedzi przedstawicieli organizatorów, w których informowali o działaniach podejmowanych w celu zwiększenia skali programów czarterowych na kierunkach tureckich.

Wszystkie pozostałe wiodące kierunki są obecnie mniej kosztowne niż przed rokiem, a szczególnie dotyczy to Wysp Kanaryjskich, które w minionym tygodniu stały się już dość niespodziewanym liderem zniżek cen rok do roku. Może mieć ona związek z i generalnym spadkiem popytu na tym kierunku z powodu wygórowanych cen hoteli oraz znaczącą - o ponad 300 złotych w okresie ostatnich 4 tygodni - obniżką cen przelotów dokonaną przez tanie linie Ryanair, co zwiększyło konkurencyjność wyjazdów organizowanych przez turystów samodzielnie

Z mniejszych kierunków nadal dość istotnie wyższe ceny rok do roku notowano na Malcie, Cyprze i Majorce - o średnio 153, 103 i 40 złotych, natomiast na pozostałych kierunkach średnie ceny były niższe niż przed rokiem. W największym stopniu dotyczyło to Albanii i Tunezji Kontynentalnej gdzie średnie ceny spadły o 254 i 216 złotych , a w nieco mniejszym Maroka i Portugalii, w których średnie zniżki wyniosły 127 i 137 złotych.

W obecnym zestawieniu wśród dużych i średnich organizatorów największy spadek średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazują oferty biur TUI Poland, Ecco Holiday i 7islands - o około 140, 135 i 125 złotych, a w nieco mniejszej skali zniżek w biurach Grecos Holiday, Prima Holiday oraz Itaka - o około 70, 60 i 50 złotych. W nieco mniejszym stopniu od średniej rynkowej spadły ceny w biurze Exim Tours i Net Holiday - o około 20 i 10 złotych. Oferty pozostałych biur stały się droższe niż przed rokiem w granicach od 20 do 123 złotych. W ujęciu dwuletnim średnie ceny spadły jedynie w biurze Exim Tours - o około 40 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to po niedawnej obniżce części cen pozycję lidera nadal zajmuje biuro Itaka (33 oferty) wyprzedzając biura Exim Tours (25 ofert) oraz TUI Poland (18 ofert). Po niedawnych korektach cen w Itace ma ona obecnie- razem z biurem Exim Tours - najwięcej ofert na niższych i średnich półkach cenowych (3* i 4*), jak też nadal zachowuje zdecydowane samodzielne przodownictwo w ofercie premium (5*).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponuje obecnie Coral Travel Wezyr - 7 ofert, na kierunkach greckich Itaka (13 ofert) oraz Grecos Holiday i Exim Tours (5 i 4 ofert), na kierunkach kanaryjskich Itaka i TUI Poland (8 i 6 ofert), a na tureckich Itaka i Coral Travel Wezyr - po 4 oferty. W powracającej na rynek turystyczny Tunezji nadal najwięcej atrakcyjnych ofert ma biuro Exim Tours - 5 ofert.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące i rosnące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com