TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Urzędnicy samorządowi także bywają oderwani od rzeczywistości gospodarczej. W Przemyślu planowane jest utworzenie parku kulturowego w centrum miasta. Nie wydaje się to najlepszym pomysłem i warto tu spojrzeć na przykład Krosna, które taki park powołało w styczniu 2019.
reklama
Wiceprezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Ryszard Skotniczny na łamach portalu przemyskiego w sposób bardzo dobitny krytykuje pomysł i wskazuje brak sensu w zamykaniu centrum miasta na zmotoryzowanych skoro ruch turystyczny jest niewielki. Oczywiście nie chodzi o to, aby turysta mógł zaparkować na rynku autem, ale zamykanie się na turystów i mieszkańców okolic dojeżdżających własnym autem kończy się spadkiem ruchu i zamykaniem lokali. Przykład krośnieński pokazuje, że eksperymentowanie z ograniczaniem ruchu przyniosło upadek lokalnych biznesów. Na całym świecie centra małych miast to miejsca handlu. Są sklepiki, jubilerzy, książki, ceramika, wyroby regionalne, kafejki, restauracje itp. Jeśli uważamy, że turysta chciałby z tej oferty skorzystać, to musi gdzieś pójść i te dobra nabyć. A my go wyganiamy wysokimi opłatami za parkowanie. Z małego, sennego miasteczka robimy martwe miasteczko. - mówi Ryszard Skotniczny. Cały wywiad można przeczytać tutaj: www.portalprzemyski.pl
Parki kulturowe jako forma ograniczenia i uregulowania biznesów, które pod wpływem dużego ruchu turystycznego mają tendencję do "dziczenia" są potrzebne, ale dotyczy to miejsc, które są zagrożone "overturismem", a nie zagrożone tym, że rozwiną się lokalne biznesy i powstaną nowe miejsca pracy. Dla urzędników atrakcyjnym wydaje się łatwe stworzenie całościowego planu (zamiast walki o poszczególne zmiany np. w ruchu) i większe kompetencje w zakresie regulacji lokalnych. Na terenie parku kulturowego lub jego części mogą być ustanowione zakazy i ograniczenia dotyczące:
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami