TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-05-28 - Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła tzw. ustawę odszkodowawczą

Sejmowa komisja gospodarki przyjęła tzw. ustawę odszkodowawczą, według projektu senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego. Osiemnastu posłów głosowało za, dwunastu było przeciw. Po wyjściu z komisji ustawa trafi teraz pod głosowanie Sejmu.

reklama


Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń od wielu miesięcy alarmowała, że przedsiębiorcy z tzw. branż zamkniętych doświadczają w czasie kryzysu nierównomierności i nieadekwatności pomocy rządowej. Wiele firm, w szczególności jednoosobowych działalności gospodarczych, tych nowo założonych lub nie posiadających właściwego PKD, pomoc ominęła.

Ustawa odszkodowawcza w założeniach ma stworzyć ścieżkę zwrotu 70% strat, niepokrytych przez otrzymaną z budżetu pomoc. Ustawa ma zniwelować niesprawiedliwość na rynku, gdzie niezakłócony rozwój przemysłu został okupiony wstrzymaniem wielu działalności usługowych i przerwaniem długiego łańcucha dostaw (eventy, turystyka biznesowa, usługi hotelarskie, targi, kongresy, eventy, branża ślubna, wydarzenia artystyczno-rozrywkowe, fitness, gastronomia).

Trzymamy mocno kciuki za losy tej ustawy. Oby dzisiejsze wyniki głosowania w komisji były dobrą prognozą dalszych jej losów. Jest ona nam bardzo potrzebna, bo ma służyć wyrównaniu szans na pomoc wszystkim tym przedsiębiorcom, którzy mimo wysokich strat przychodów, sięgających ponad 70%, nie mogli z różnych powodów skorzystać z narzędzi pomocowych typu tarcza branżowa, czy tarcza finansowa PFR 2.0. Ta ustawa to swoista ugoda między Państwem a Obywatelami, którzy zgodzą się na 70% odszkodowania, by nie musieć wytaczać procesów - podsumowuje Olga Krzemińska-Zasadzka, prezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel i członek Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

Projekt ustawy polega na utworzeniu instrumentarium prawnego, wzorowanego na zawartym w ustawie z dnia 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych, wynikających z ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela, w czasie stanu nadzwyczajnego. Projekt bazuje na mechanizmie przewidzianym w prawodawstwie polskim i zgodnym z prawem unijnym. Z ustawy mogliby skorzystać przedsiębiorcy poszkodowani w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu epidemii, w związku z zakażeniami wirusem COVID-19. Ustawa przewiduje administracyjną, pozasądową i szybszą od sądowej drogę wyliczania szkody i odszkodowania w oparciu o decyzje wojewodów.Szkoda ta byłaby pomniejszona o równowartość pomocy udzielonej poszkodowanemu. Jeśli więc otrzymana pomoc była jednak dla danego podmiotu skuteczna, to nie wystąpi przesłanka do odszkodowania.

W wyniku rozmów i porozumienia z przedsiębiorcami ustalono ugodowe dla obu stron rozwiązania:



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com