TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2024-01-09 - Miasta apelują o uregulowanie najmu krótkoterminowego

Władze Sopotu i Krakowa apelują w Ministerstwie Sportu i Turystyki o uregulowanie kwestii związanych z zagadnieniem najmu krótkoterminowego.

reklama


Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca obowiązki Prezydenta Miasta Sopotu, spotkała się z nowym ministrem Sportu i Turystyki, Sławomirem Nitrasem. Na spotkaniu przedstawiła pismo, przygotowane wspólnie z prezydentem Krakowa, Jackiem Majchrowskim, poruszające problemy związane z najmem krótkotrwałym, które szczególnie dotykają miast turystycznych. Spotkanie miało miejsce 4 stycznia br. w Ministerstwie Sportu i Turystyki w Warszawie.

Związek Miast Polskich już kilka lat temu wyznaczył Sopot i Kraków do uczestnictwa w pracach legislacyjnych, mających prowadzić do uregulowania zjawiska najmu. Oba miasta od wielu lat apelowały o zmiany ustawowe w tym zakresie. Prezydenci Sopotu i Krakowa zabierali głos w tej sprawie, uczestniczyli w licznych spotkaniach i próbowali doprowadzić do zmian oczekiwanych przez samorządy i branżę turystyczną. W 2019 roku Sopot przygotował projekt zmian w ustawie o usługach hotelarskich, który został pozytywnie zaopiniowany przez Związek Miast Polskich, a następnie złożony na ręce ówczesnego ministra odpowiedzialnego za turystykę.

Obecne zmiany w rządzie dają nadzieję na skuteczne i szybkie rozwiązanie problemu. Minister obiecał powołanie zespołu, w skład którego wejdą przedstawiciele samorządów i branży turystycznej, którzy wspólnie wypracują rozwiązania w zakresie najmu krótkotrwałego - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Sopotu.

W pracach zespołu wezmą również udział przedstawiciele Sopotu oraz Krakowa. Minister wyraził nadzieję, że projekt ustawy uda się złożyć w sejmie do końca tego roku. Pomocą w przygotowaniach zmian ustawowych mają być nowe przepisy unijne, wypracowane dzięki wieloletnim staraniom Sojuszu Miast Europejskich, którego członkiem jest również Kraków. Nowe regulacje pozwolą samorządom na skuteczniejszą walkę ze zjawiskiem nielegalnego najmu.

Żaden samorząd nie chce jego likwidacji, potrzebne są jednak zmiany, które pozwolą na "ucywilizowanie" najmu i wpłyną na dobre funkcjonowanie w naszych miastach. Na poziomie miast i gmin możemy to zjawisko skutecznie kontrolować i poodejmować decyzje, które pozwolą na ograniczenie negatywnych skutków najmu krótkotrwałego i ich wpływu na naszych mieszkańców - wyjaśnia Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Zmiany mają dotyczyć m.in. działalności platform internetowych, na których zamieszczane są ogłoszenia o wynajmie. Wprowadzony zostanie obowiązek rejestracji wszystkich obiektów, zamieszczania numerów rejestracyjnych i przekazywania danych o udzielonych noclegach, co w efekcie będzie prowadziło do legalizacji najmu krótkotrwałego. Aby było to skuteczne, potrzebne będą również zmiany dotyczące wysokości sankcji za działania niezgodne z przepisami, łącznie z możliwością wykreślenia obiektu w przypadku rażącego łamania przepisów. Minister otwarty jest również na przekazanie niektórych kompetencji samorządom, by te na swoim terenie mogły w pewnym zakresie regulować najem. Jest to postulat wyrażany przez wiele miast turystycznych. Każde z nich ma swoją specyfikę, dlatego możliwość samodzielnych regulacji byłaby bardzo korzystna.

W oczekiwaniu na zmiany prawne dotyczące najmu krótkotrwałego, Sopot wykorzystuje dostępne narzędzia, by kontrolować sytuację w tym obszarze. Od kilku lat, w sezonie letnim, miasto prowadzi kampanię społeczną "Turysto, szanuj Sopot", w której informuje i namawia przyjezdnych do poszanowania lokalnych zasad i spokoju stałych mieszkańców miasta.

Poniżej treść pisma wystosowanego do Ministra Sportu i Turystyki.


Możesz także pobrać plik: turinfo_20240109_skan.pdfWróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com