TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-10-25 - Europejska turystyka odbudowuje się zbyt wolno?

Najnowsze badania przeprowadzone przez Światową Radę Podróży i Turystyki (WTTC) pokazują, że europejski sektor turystyczny może w tym roku osiągnąć jedynie 23,9% wzrostu.

reklama


Według danych WTTC, tak powolny wzrost spowodowany jest ograniczeniami w podróżach w ciągu całego roku, a w szczególności w pierwszej połowie roku, co w dalszym ciągu hamowało ożywienie w sektorze. Przed wybuchem pandemii, wkład sektora podróży i turystyki w PKB Europy wynosił 1,92 bln euro (9,5% całej gospodarki).

Jak wynika z badań, przy obecnym tempie ożywienia, wkład sektora turystycznego w PKB może wzrosnąć o mniej niż jedną czwartą (23,9%) w 2021 roku, sporo poniżej oczekiwanego wzrostu światowego sektora o 30,7%.

Dane ujawniają również, że w 2022 roku wkład turystyki w gospodarkę europejską może odnotować dalszy wzrost o 38% rok do roku, co oznacza wzrost o 439 miliardów euro. Choć to daleko do poziomu sprzed pandemii, rozwój sektora odnotował niewielki wzrost dzięki udanemu wprowadzeniu szczepień oraz wzrostu mobilności, wspieranej przez unijny certyfikat cufrowy COVID, który został wprowadzony na początku lipca tego roku. Jednak w obliczu zamknięcia granic na arenie międzynarodowej, Europie trudno było powrócić do równowagi.

WTTC twierdzi, że choć wzrost liczby podróży krajowych przyniósł pewną ulgę, to jednak nie jest on wystarczający, by osiągnąć pełną poprawę sytuacji, która jest niezbędna dla ratowania europejskiej gospodarki i milionów miejsc pracy.

Badania pokazują, że podczas gdy wydatki krajowe mają wzrosnąć o 30,2% rok do roku w 2021 roku, wydatki międzynarodowe mają odnotować mniejszy wzrost o zaledwie 19,3% w tym roku, osiągając 242 miliardy euro, czyli znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii, który w 2019 roku wynosił 560 miliardów euro.

W przyszłym roku wydatki na turystykę krajową mają wzrosnąć o 27,7%. Jednak dzięki złagodzonym restrykcjom w wielu krajach europejskich i dzięki temu, że miliony obywateli europejskich są w pełni zaszczepione, WTTC oczekuje, że również wydatki na turystykę zagraniczną odbiją się o 77,2% rok do roku.

W 2019 roku europejski sektor podróży i turystyki tworzył ponad 38 milionów miejsc pracy. Po utracie 3,6 miliona miejsc pracy w zeszłym roku, kiedy pandemia spowodowała niemal całkowity zastój w podróżach międzynarodowych, wzrost zatrudnienia ma pozostać w tym roku w stagnacji. Jednak badania WTTC pokazują, że w 2022 roku spodziewany jest wzrost zatrudnienia o 15,7%, co oznacza wzrost o 5,5 mln miejsc pracy.

Nasze badania pokazują, że pozostała jeszcze długa droga do odbudowy europejskiego sektora turystycznego. Dzięki temu, że granice wielu krajów europejskich są obecnie otwarte dla w pełni zaszczepionych podróżnych, ożywienie gospodarcze w regionie zostanie przyspieszone w przyszłym roku. Może to przywrócić miliony miejsc pracy i środków do życia, które zależą od dobrze prosperującego sektora podróży i turystyki. Potrzebujemy, aby rządy zastąpiły mozaikę ograniczeń zestawem zharmonizowanych zasad dotyczących podróżowania - powiedziała Julia Simpson, prezes WTTC.

Według badań przeprowadzonych przez Oxford Economics na zlecenie WTTC, wkład sektora do PKB regionu i wzrost liczby miejsc pracy może być większy w tym i przyszłym roku, jeśli rządy na całym świecie umożliwią swobodne przemieszczanie się w pełni zaszczepionym podróżnym, niezależnie od ich pochodzenia lub miejsca docelowego, wdrożą rozwiązania cyfrowe umożliwiające przyspieszenie kontroli, poprzez możliwość szybkiego i łatwego potwierdzenia swojego statusu. WTTC podkreśla, że rządy powinny uznawać wszystkie szczepionki dopuszczone przez Światową Organizację Zdrowia. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to zdaniem Światowej Rady Turystyki i Podróży, wkład turystyki w PKB może wzrosnąć o 28,8% (prawie 270 mld euro) do końca tego roku, a następnie o kolejne 40,3% (ponad 480 mld euro) w 2022 roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com