TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Euroosłowie chwalą europejskich przewoźników i operatorów turystycznych za pomoc uchodźcom z Ukrainy, żądają od Rosji zwrotu skradzionych samolotów i wzywają UE do zaostrzenia sankcji.
reklama
Jak podkreślają przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, przewoźnicy oferują obywatelom Ukrainy darmowe przejazdy pociągiem, autobusem, statkiem lub samolotem i jest to bardzo doceniane, stwierdzono w rezolucji o wpływie nielegalnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie na sektor transportu i turystyki w UE, przyjętej w czwartek. Transport jest dla UE strategicznym narzędziem solidarności i wsparcia dla Ukrainy i jej mieszkańców, dodają posłowie.
Podkreślają, że wojna na Ukrainie zebrała swoje żniwo w unijnym sektorze transportowym poprzez wzrost cen paliwa oraz poprzez zakłócenie łańcuchów dostaw. Posłowie uważają, że unijni przewoźnicy, którzy mają powiązania z rynkiem rosyjskim, powinni być wspierani, w trakcie zmiany kierunku działań i dystansowania się od Rosji.
Euroosłowie są zaniepokojeni poważnym wpływem wojny na sektor lotniczy i ubolewają nad faktem, że Rosja, jawnie łamiąc międzynarodowe zasady lotnictwa cywilnego, zmusiła samoloty leasingowane od zagranicznych firm do ponownego zarejestrowania się w rosyjskim rejestrze samolotów. "Taka kradzież nie może być tolerowana" - mówią posłowie, domagając się natychmiastowego zwrotu tych samolotów ich prawowitym właścicielom.
Rezolucja wzywa też UE do dalszego zaostrzenia sankcji wobec rosyjskiego sektora morskiego i odmowy wpuszczania do portów UE statków, które w drodze do UE zacumowały w Rosji. Ponadto, jak dodano w tekście, wszystkim statkom, które chcą zatrzymać się w jednym z portów UE, należy zakazać uzupełniania paliwa w portach rosyjskich.
Decyzja Rady Europejskiej o drastycznym obcięciu funduszy na mobilność wojskową była błędem, który zagraża bezpieczeństwu europejskiemu - twierdzą posłowie. Wzywają oni Komisję do znalezienia rozwiązania pozwalającego na znaczne zwiększenie budżetu na mobilność wojskową w ramach programu "Łącząc Europę".
UE powinna pomóc państwom członkowskim w rozwoju infrastruktury podwójnego zastosowania i połączeń transportowych w ramach UE, ale także z Bałkanami Zachodnimi, Mołdawią, Gruzją i Ukrainą, dodają posłowie, opowiadając się także za rozszerzeniem transeuropejskiej sieci transportowej na Ukrainę i Mołdawię.
Posłowie wzywają także kraje UE do wsparcia hoteli i usług wynajmu krótkoterminowego w UE, które przyjmują ukraińskich uchodźców. Zwracają się do Komisji Europejskiej o ustanowienie tymczasowego programu finansowego UE, który wspierałby firmy turystyczne zatrudniające osoby uciekające przed wojną.
Pandemia COVID-19 i obecna wojna pokazały, że należy pilnie utworzyć unijną agencję ds. turystyki i europejski mechanizm zarządzania kryzysowego, aby odpowiednio i szybko reagować na kryzysy o wielkiej skali, takie jak pandemie, wojny, kryzysy humanitarne i skutki zmian klimatu - twierdzą posłowie.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami