TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Rada doradcza Masters of Travel grupy Accor poszukuje rozwiązań dla nowej ery podróży służbowych.
reklama
W dniach 9 i 10 maja 2023 roku odbyła się kolejna edycja "Masters of Travel", rady doradczej i panelu dyskusyjnego powołanego przez Accor, wiodącą grupę hotelową na świecie. W wydarzeniu wzięli udział czołowi przedstawiciele europejskiego biznesu oraz członkowie kadry zarządzającej Accor. Po raz pierwszy wśród członków debaty znaleźli się reprezentanci polskiego biznesu.
Grupa Accor powołała do życia radę doradczą "Masters of Travel" w 2021 roku w celu stworzenia wizji podróży służbowych i spotkań firmowych w postpandemicznym świecie. W tegorocznej edycji panelu spotkali się europejscy liderzy biznesu z licznych branż, w tym technologicznej, prawnej, energetycznej, inżynieryjnej, produktów szybko zbywalnych, farmaceutycznej i usług profesjonalnych, oraz kadra kierownicza wyższego szczebla grupy Accor. Delegaci z Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Luksemburga, Hiszpanii i Polski w hotelu Le Louise w Brukseli, należącym do kolekcji MGallery, rozmawiali o priorytetach biznesu w nowej erze podróży służbowych. Ślad węglowy wydarzenia został obliczony za pomocą kalkulatora węglowego Accor accor.myclimate.org i zrównoważony za pomocą certyfikowanych kredytów węglowych, zgodnie ze strategią grupy przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.
Ekościema
Tu warto się zatrzymać i poświęcić chwilę "kalkulatorowi" Accor. Trudno bowiem powiedzieć, czy patrząc na jego wyniki mamy się śmiać czy płakać. Przykładowo ocenia on emisję CO2 za 999 dni w pokoju w klasie ekonomicznej na 21kg. To bardzo mała wartość - aż chciałoby się, aby ona była prawdziwa...
Liczenie emisji należy zacząć zawsze od ogrzewania i grzania ciepłej wody. Potem trzeba uwzględnić emisję ze zużycia prądu (oświetlenie i sprzęty w tym klimatyzacja itp.), a na końcu należało by dodać emisję CO2 powstałą przy budowie, wyposażeniu i rozbiórce budynku... Zaczynając od najprostszych danych - energooszczędny budynek powinien mieć roczne zapotrzebowanie na ciepło nie przekraczające 40kWh/1m2, a pokój hotelowy musi mieć 8m2. Do tego ogrzanie wody dla jednej osoby dziennie to około 2-3kWh. Sprzęty w pokoju (telewizor, czujnik dymu, oświetlenie) statystycznie zużyją nie wiele np. 0,1-0,2kWh dziennie.
Jeśli ciepło mamy z gazu to każdy 1m3 produkuje ok. 2kg CO2 dając ok. 11kWh ciepła. Do tego prąd - w Polsce każda 1kWh powoduje wyemitowanie ok. 0,6kg CO2. Podsumowując - ogrzewanie pokoju wymaga:
999 * (40/365) * 8 / 11 * 2 = 159kg CO2
Ogrzewanie wody do mycia:
999 * 2 / 11 * 2 = 363kg CO2
Prąd w pokoju wymaga:
999 * 0,1 * 0,6 = 60kg CO2
Łącznie 582kg CO2 bez uwzględnienia emisji związanych z budową i rozbiórką budynku (cement i materiały budowlane wymagają dużych emisji CO2 - jedna tona cementu obecnie wymaga emisji ok. 800kg CO2). Ma się to nijak do przedstawionych przez Accor wyliczeń.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami