TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Złamana noga na stoku, zgubiony bagaż, czy nagła choroba - aż 37% wyjeżdżających Polaków przyznaje, że skorzystało z ubezpieczenia podczas zimowego wypoczynku. Z badania wykonanego na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Compensa wynika, że ponad połowa z nich potrzebowała pomocy z powodu nieszczęśliwego wypadku, a 41% skorzystało z polisy, by pokryć koszty leczenia za granicą.
reklama
Ponad 70% z wyjeżdżających na ferie deklaruje, że kupi ubezpieczenie na zimowy urlop. Ten wskaźnik rośnie z roku na rok. Z badania Compensy wynika, że Polacy doceniają wartość ochrony ubezpieczeniowej - 37% ankietowanych korzystało w poprzednich latach z polisy podróżnej podczas ferii zimowych.
54% badanych wskazało ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jako najczęściej wykorzystywaną formę ochrony podczas ferii. Pierwsze miejsce tego typu polisy to efekt popularności Polski jako miejsca zimowego urlopu. Dwie trzecie osób wyjeżdżających w tym roku na ferie spędzi je w kraju - najczęściej w górach. Na drugim miejscu znalazło się finansowanie kosztów leczenia za granicą, wskazane przez 41% ankietowanych. Na kolejnych miejscach są: ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (30%), ubezpieczenie kosztów transportu do Polski w przypadku wypadku lub choroby (26%), assistance podróżne (21%) i ubezpieczenie bagażu (19%).
Polacy mają pozytywne doświadczenie z wybranym przez siebie zakresem ubezpieczenia turystycznego. Aż 77% osób, które skorzystały z polisy podczas zimowego wyjazdu, potwierdza, że wykupiona suma ubezpieczenia była w pełni wystarczająca, by pokryć wydatki związane z wypadkiem lub chorobą. Zaledwie 4% badanych przyznaje, że musiało dopłacić do kosztów leczenia lub pomocy medycznej z powodu zbyt niskiej kwoty ubezpieczenia.
Choć tylko niewielki procent turystów musiał dopłacić do kosztów leczenia z własnych środków, to każdy taki przypadek wiąże się z poważnym obciążeniem finansowym. Koszty pomocy medycznej za granicą są bardzo wysokie - transport medyczny czy dłuższe leczenie szpitalne może kosztować nawet kilkadziesiąt lub więcej tysięcy euro. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie przemyśleć wybór sumy ubezpieczenia i dostosować ją do poziomu cen usług medycznych w kraju, do którego się wybieramy mówi Małgorzata Jakuta, menedżerka zespołu ubezpieczeń turystycznych w Compensie.
Polacy coraz częściej także dostosowują zakres ubezpieczenia do planowanego wyjazdu. Aż 65% ankietowanych wybiera różne warianty polis w zależności od celu i miejsca podróży. W wyborze odpowiedniej ochrony pomagają agenci ubezpieczeniowi, którzy doradzają inne rozwiązania osobom wybierającym się na narty, a inne planującym wypoczynek na plaży. Tylko co piąty badany decyduje się na ten sam wariant ubezpieczenia przy każdym wyjeździe. Co warto podkreślić, dziś dzięki obecnym na rynku porównywarkom cen ubezpieczeń zdecydowanie łatwiej dobrać ubezpieczenie dla siebie i warto spojrzeć na oferty, aby wybrać najlepszy wariant.
Badanie przeprowadzone przez SW Research w dniach 12-19 grudnia 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1042 osób w wieku 18 lat i więcej. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda badania: CAWI
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami