TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2022-06-03 - GlobalData o powrocie polskiej turystyki wyjazdowej do poziomu sprzed pandemii

Osłabione zaufanie podróżnych w połączeniu z surowymi środkami COVID-19 sprawiły, że liczba wyjazdów z Polski zmniejszyła się do ułamka tego, co było w 2019 roku. Dane pochodzące firmy analitycznej GlobalData wskazują, że w latach 2019-2020 liczba wyjazdów zagranicznych z Polski spadła o 62,7% w ujęciu rok do roku, do poziomu 6,8 mln wyjazdów. Analitycy przewidują jednak, że w roku 2022 i kolejnych latach liczba wyjazdów zagranicznych będzie rosła w miarę łagodzenia ograniczeń na całym świecie.

reklama


Raport firmy GlobalData, "Poland Source Tourism Insight Report including International Departures, Domestic Trips, Key Destinations, Trends, Tourist Profiles, Analysis of Consumer Survey Responses, Spend Analysis, Risks and Future Opportunities, 2022 Update", ujawnia, że do 2024 roku turystyka wyjazdowa z Polski powinna powróci do poziomu sprzed pandemii, a liczba wyjazdów międzynarodowych ma wzrosnąć o 7,9% z 13,2 mln wyjazdów międzynarodowych w 2022 roku do 18 mln w 2025 roku.

Polska jest rynkiem, który zyskuje na znaczeniu ze względu na wykorzystanie opcji przyjaznych dla budżetu, takich jak przewoźnicy niskokosztowi. Badanie przeprowadzone przez GlobalData wykazało, że 65% polskich respondentów uznało przystępność cenową za główny czynnik przy podejmowaniu decyzji o wyborze miejsca na wakacje. Ponadto, usługi i produkty w formie cyfrowej mają obecnie największe znaczenie dla przyciągnięcia polskiego rynku. Ponad jedna czwarta (26%) ankietowanych przez GlobalData stwierdziła, że podczas rezerwacji podróży zazwyczaj korzysta z usług biur podróży online, co stanowiło najpopularniejszą metodę rezerwacji - uważa analityk Megan Cross.

Polscy turyści wykazują również silne preferencje w zakresie podróży w kierunku słońca i plaż, z 60% respondentów twierdzących, że zazwyczaj wybierają tego typu wakacje. Dla porównania, zaledwie 20% respondentów badania stwierdziło, że w 2021 roku wyjechało na wakacje typu city break, co jest niewielką liczbą, zwłaszcza w porównaniu z resztą Europy, gdzie odsetek ten wynosi średnio 39%. Może to być spowodowane obawami związanymi z pandemią, które nadal utrzymują się wśród podróżnych - tylko 4% polskich podróżnych odpowiedziało, że nie obawia się rozprzestrzeniania wirusa.

Popyt na wakacje w mieście może ulec zmianie w najbliższym czasie ze względu na utrzymujące się obawy przed zakażeniem wirusem COVID-19, co może spowodować chęć odwiedzenia bardziej wiejskich obszarów. Chorwacja wyprzedziła Włochy jako cel podróży numer jeden dla polskich turystów, dzięki stosunkowo łatwemu dojazdowi oraz wielu wiejskim miejscowościom, dla turystów szukających atrakcyjnych, aktywnych wakacji na świeżym powietrzu. Polscy turyści wykazują wyraźne preferencje, których nie dostrzegają podmioty z branży turystycznej, takie jak organizacje zarządzające destynacjami, biura turystyczne i hotele, biorąc pod uwagę wpływ pandemii na branżę turystyczną. - uważa Megan Cross.

Raport GlobalData dot. polskiej turystyki wyjazdowej można znaleźć na stronie www.globaldata.com



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com