TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-03-24 - Powstanie czarna lista banków?

Przepisy dotyczące wsparcia powinny być uniwersalne i dotyczyć wszystkich branż. Osobiście uważam jednak, że największa pomoc branże, które w wyniku epidemii COVID-19 tracą najwięcej. Nie powinno być tak, że branże, które tracą 10 proc. przychodów, dostają taką samą pomoc, jak te, które tracą 90-100 proc. przychodów - przekonywał wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy, podczas, zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego telekonferencji z przedstawicielami branży hotelarskiej.

reklama


Wiceminister rozwoju przekonywał hotelarzy, że specustawa, która zostanie uchwalona w piątek to dopiero początek pomocy dla dotkniętych kryzysem i nie zamyka drogi do poszukiwania także innych rozwiązań, które będą procedowane, w zależności od rozwoju, tej dynamicznej sytuacji.

Podobnie, jak w poniedziałkowej dyskusji, organizowanej przez Krakowską Izbę Turystyki, także i tu pojawił się temat problemów, jakie banki stwarzają przedsiębiorcom turystycznym. Minister Gut-Mostowy zaproponował stworzenie listy praktyk, dobrych i złych, jakie są prowadzone przez konkretne banki. Taka lista miałaby ułatwiać przedsiębiorcom w przyszłości, podejmowanie decyzji, z usług którego banku skorzystać.

Podczas rozmowy hotelarze sygnalizowali ministrowi problemy z jakimi się borykają. Prezes Fundacji Harmony Polish Hotels, Elżbieta Lendo wskazywała na to, ze niedługo będą musiały zostać podjęte strategiczne decyzje, co do dalszej działalności wielu przedsiębiorstw. Wskazywała, że hotelarze będą chcieli przede wszystkim utrzymać działalność i zatrudnienie i sygnalizowała problem z przepisami dotyczącymi odpowiedzialności zarządu i pytała o możliwe ewentualne abolicje, tych regulacji, które mogłyby pomóc przejść przez ten kryzys. Jak wskazał minister, taka zmiana miałaby bardzo daleko idące skutki, jeśli chodzi o prawo gospodarcze i wymagałaby szerokich konsultacji z resortami sprawiedliwości i finansów.

Jacek Legendziewicz, prezes Grupy Jordan pytał co robić z rezerwacjami, które przychodzą na późniejsze terminy, czerwiec, wakacje, czy bliżej końca roku, w sytuacji, gdy nie wiadomo tak naprawdę, czy, i w jakim zakresie, wówczas hotel będzie mógł działać. Podkreślał, że w obecnej sytuacji, kiedy nie wiadomo kiedy hotele będą mogły świadczyć wszystkie swoje usługi, nie będzie już można zasłaniać się zaistnieniem nieprzewidzianego stanu nadzwyczajnego.

Minister Gut- Mostowy wskazał, że możliwe jest przygotowanie przepisów, które dopuszczą możliwość świadczenia niepełnej usługi hotelowej (tzn. bez części, lub wszystkich dodatkowych świadczeń). Dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Dominik Borek wskazał, że kwestie niezawinionej niemożliwości spełnienia świadczenia reguluje art. 495 kc. Minister Gut-Mostowy dodał, że ta kwestia w odniesieniu do hoteli być może potrzebuje dokładniejszego uregulowania, z uwagi na to, że bardzo często cena usług dodatkowych nie jest wyodrębniona i zawierają się one z cenie noclegu.

Przedsiębiorcy podkreślali, że będą potrzebować także wsparcia ze strony samorządów. Łukasz Adamowicz, wiceprezes zarządu Grupy BFC zaproponował stworzenie akcji "Gmina przyjazna turystyce", która miałaby promować gminy, które oferują pomoc hotelarzom, przede wszystkim poprzez czasowe umarzanie podatków lokalnych, opłat za grunty itp. Pomysł ten spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez ministra, który jednak zaznaczył, że nie wolno zapominać, iż samorządy także są dotknięte przez kryzys i także one będą dysponować mniejszymi sumami pieniędzy.

Krzysztof Jędrocha, dyrektor ds. handlowych w Jan-Pol przekonywał, że należy już myśleć o intensywnej promocji, na czas po epidemii. Zaproponował stworzenie zespołu, praktyków branżowych, którzy mieliby się tą promocją zająć.

Prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" wskazywał na konieczność lepszego przepływu informacji, dotyczącej zmieniających się regulacji prawnych.

Podczas dyskusji minister Gut-Mostowy przekonywał, że każdy kryzys się kiedyś kończy i branża musi przetrwać i ten. Wskazywał na potrzebę solidarnej działalności i jak to określił, "wspólnego pchania tej biedy do przodu".



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com