TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Polska Izba Turystyki podsumowała swoją działalność w 2016 roku. Jak przekonuje PIT, miniony rok był jednym z najbardziej aktywnych okresów w historii Izby, jeśli chodzi o działalność legislacyjną.
reklama
Przedstawiając sprawozdanie z działalności, w trakcie Walnego Zgromadzenia, prezes PIT podkreślił, że obecnie najważniejszą rolą Izby jest monitorowanie bieżących prac legislacyjnych oraz pilnowanie interesów branży.
Izba podkreśla swój udział w procesach legislacyjnych i wskazuje rozwiązania, którym się sprzeciwiała i, które nie zostały wprowadzone w życie. Chodzi m.in. o ograniczenie możliwości dystrybucji ubezpieczeń turystycznych przez biura podróży, obowiązek objęcia opiekunów grup minimalną stawką godzinową, uciążliwe dla agentów i touroperatorów obowiązki dotyczące przekazywania danych pasażerów lotniczych, obowiązek uzyskiwania kosztownych gwarancji bankowych przez agentów IATA, utrzymanie obowiązku zawierania w umowie o imprezę turystyczną precyzyjnych informacji o terminie rozpoczęcia i zakończenia imprezy.
PIT zdołała też wprowadzić kilka korzystnych zmian do ustawy o TFG mimo bardzo nieprzychylnej postawy ze strony legislatorów (choć TFG dalej nie jest rozwiązaniem, o które zabiegaliśmy). Prace nad kolejnymi aktami prawnymi, w tym nad ustawą o imprezach turystycznych trwają, a Izba dalej spełnia swoją rolę bufora pomiędzy branżą turystyczną a szkodliwym prawodawstwem. Dla przykładu, choć prace nad ustawą trwały kilkanaście miesięcy, właściwe konsultacje społeczne - zaledwie 10 dni roboczych. - można przeczytać w komunikacie Polskiej Izby Turystyki. Niestety, póki co przy pracach nad ustawą o imprezach turystycznych, legislator w niewielkim stopniu bierze pod uwagę uwagi branży. Gdyby się nimi bardziej przejmował, być może Rada Legislacyjna nie skrytykowałaby projektu ustawy aż tak bardzo - Rada Legislacyjna krytykuje projekt ustawy o imprezach turystycznych
PIT wspomina także o swoim niewątpliwym sukcesie, jakim było wygranie procesu w sprawie marży od zaliczek w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Pisaliśmy o tym w aktualności Biura nie będą musiały przewidywać marży od zaliczek? Izba wskazuje także na swoje zaangażowanie w prace nad nowelizacją prawa oświatowego, w zakresie zagadnień dotyczących organizacji kolonii i obozów.
Podsumowując działalność PIT w 2016 r. należy przypomnieć, iż jej prezes, Paweł Niewiadomski, po raz trzeci został wybrany wiceprezesem Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży. Na pewno pozwoli to Izbie w naświetlaniu problemów polskiej branży turystycznej i w prowadzeniu bardziej efektywnego lobbingu na szczeblu europejskim.
PIT pozyskała również nowych partnerów. Nawiązano partnerstwo z grecką firmą North Events, czego efektem było I Forum Polsko-Greckie, podpisano porozumienie o współpracy z Kazachstanem. Przedstawiciele PIT brali udział w formalnych i nieformalnych spotkaniach oraz rozmowach z przedstawicielami m.in.: Dubaju, Cypru, Turcji, Tunezji, Egiptu, Rumunii i Niemiec. Zdaniem Izby, te działania mają zaowocować w następnych latach.
Izba zwraca uwagę także na swoją aktywność w organizacji różnego rodzaju imprez. Zorganizowano I Kongres Pilotażu i Przewodnictwa. Współorganizowano Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy, a także konferencje w Augustowie i Zabrzu.
Walne Zgromadzenie zobowiązało Radę naczelną także do opracowania nowej formuły naliczania składek członkowskich ze wskazaniem konieczności przejęcia ciężaru finansowania działań legislacyjnych przez największe podmioty i zwiększenie dostępności do izby dla małych podmiotów, a także regulaminu członkostwa w izbie porządkującego stan obecny i otwierającego izbę na potencjalnych członków, jak i do kompleksowej aktualizacji statutu izby.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami