TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2023-04-04 - Taksa turystyczna może być odczuwalnym wydatkiem

W Szwajcarii zapłacisz trzy razy więcej za podatek turystyczny niż we Francji? Co ciekawe w wielu regionach Hiszpanii w ogóle nie jest pobierana taksa klimatyczna a w Dubrowniku płacisz podwójnie niż w pozostałej części Chorwacji. Wynika to jasno z raportu sporządzonego przez firmę Interhome specjalizującej się w wynajmie domów wakacyjnych.

reklama


Wysokość taksy turystycznej jest zależna od liczby nocy spędzonych w danej destynacji wakacyjnej. W teorii taksa, czy podatek turystyczny to nic innego jak składka, którą turyści muszą płacić na rzecz samorządu lokalnego, aby przyczynić się do utrzymania i rozwoju infrastruktury, która jest dodatkowo obciążona ich "turystyczną" obecnością. Cena tego podatku jest zawsze ustalana przez władze lokalne, a zasady te mogą się różnić w zależności od prowincji lub regionu. Jeśli przed rozpoczęciem wakacji chcesz wiedzieć dokładnie, ile podatku turystycznego zapłacisz, najlepiej sprawdzić to na stronach lokalnych samorządów lub u organizatora lub pośrednika wyjazdu.

Taksa może służyć też lokalnym samorządom do ochrony swoich interesów np. nie wpuszczania na atrakcyjne plaże turystów, którzy nie mieszkają w danym miejscu - pisaliśmy o taksie na wyspie Uznam Na wyspie Uznam nie chcą turystów z Polski?

Interhome sprawdził, jaka jest wysokość podatku lokalnego w najpopularniejszych wakacyjnych destynacjach. Najdroższa na liście jest Szwajcaria, gdzie płaci się średnio 3,15 Euro za osobę za noc. Sąsiednia Austria ze średnią 2,14 jest również dość droga, zwłaszcza w porównaniu z krajem takim jak Francja, gdzie płaci się średnio 1,11 Euro. Włochy (1,40 Euro), Chorwacja (1,45 Euro) i Portugalia (1,64 Euro) również nie należą do najdroższych kierunków pod względem wysokości opłaty za podatek turystyczny. Z kwotą 1,95 Niemcy wciąż znajdują się tuż poniżej granicy 2 Euro. W większości regionów Hiszpanii w ogóle nie płaci się podatku turystycznego. Na tę chwilę opłata pobierana jest tylko na Balearach (Ibiza, Majorka, Minorka) i w Katalonii. Średnia cena wynosi tutaj 2,19 Euro.





Oprócz różnic między krajami, mogą istnieć również duże różnice regionalne w obrębie kraju. Na przykład w szwajcarskim kantonie Grindelwald zapłacisz 4,77 Euro za dzień, podczas gdy w Nendaz 30% mniej (3,56 Euro).

Różnice pojawiają się też pod względem wysokości opłat za dzieci. Podczas gdy za narciarski tydzień dla dwóch osób dorosłych w Zermatt w Szwajcarii zapłacisz prawie 57 Euro to należy tutaj jeszcze doliczyć opłatę klimatyczną dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat (1,86 Euro za noc za dziecko). Jeśli zdecydujesz się na narty w Chamonix we Francji to płacisz średnio tylko 24 Euro za dwie osoby dorosłe; podatek turystyczny we Francji obowiązuje bowiem tylko dla osób powyżej 18 roku życia. Za tygodniowy pobyt w niezwykle popularnym wśród turystów z Polski austriackim Mayrhofen za dwie osoby dorosłe zapłacisz 30,8 Euro; dzieci do 15 roku życia są zwolnione z opłaty klimatycznej.

Różnice w wysokości podatku turystycznego są widoczne również w popularnych letnich destynacjach. Ci, którzy wybierają się na przykład do Dubrownika (2,65 Euro), płacą prawie dwa razy więcej niż w pozostałej części Chorwacji, gdzie w większości regionów taksa turystyczna jest taka sama i wynosi 1,33 Euro. Na hiszpańskich wybrzeżach różnice są jeszcze większe: średnio 30 Euro tygodniowo zapłaci rodzina z 2 dzieci na Costa Brava lub Balearach, podczas gdy wypoczywający na Costa Blanca lub Costa del Sol nie płacą taksy klimatycznej wcale. Podane ceny dotyczą osób dorosłych w wysokim sezonie turystycznym. Źródłem badań są dane wewnętrzne organizacji, a wyniki są aktualne do listopada br.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com