TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-02-17 - Początek roku pogłębił kryzys hotelarzy

Ponad połowa hoteli (54 proc.) była zamknięta w styczniu, a wśród otwartych aż 1/3 obiektów miała poniżej 2 proc. obłożenia - wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

reklama


Hotelarze oceniają, że już ponad 100 tys. osób straciło pracę w branży noclegowej, a kolejne 16 tys. zostanie zwolnionych w przypadku braku adekwatnej pomocy finansowej państwa.

Chociaż wydawaÅ‚o siÄ™, że fatalnych grudniowych wyników minionego roku nie da siÄ™ już powtórzyć, to niestety styczeÅ„ 2021 roku przyniósÅ‚ kolejne pogorszenie wskaźników operacyjnych. W styczniu znacznie wzrosÅ‚a liczba zamkniÄ™tych hoteli - to ponad poÅ‚owa ankietowanej grupy (54 proc.). WÅ›ród otwartych obiektów, 87 proc. odnotowaÅ‚o Å›redniÄ… frekwencjÄ™ poniżej 20 proc., z czego aż 55 proc. poniżej 5 proc., a 33 proc. poniżej 2 proc. obÅ‚ożenia. Hotele pobytowe nadal notujÄ… równie fatalne wyniki co obiekty miejskie. Także wskaźnik Å›redniej ceny utrzymaÅ‚ siÄ™ niskim poziomie: 71 proc. hoteli odnotowaÅ‚o ceny niższe niż w roku ubiegÅ‚ym, przy czym dla 39 proc. spadki byÅ‚y wiÄ™ksze niż o 20 proc. JednoczeÅ›nie co piÄ…ty hotel utrzymaÅ‚ Å›rednie ceny na ubiegÅ‚orocznym poziomie.

Mimo luzowania obostrzeń hotelarze ostrożnie wyczekują odbudowy rynku

Dane na temat przyjÄ™tych rezerwacji na kolejne miesiÄ…ce wskazujÄ… na bardzo ostrożne oczekiwanie odbudowy zarówno ruchu biznesowego, jak i turystycznego. To zastanawia, szczególnie w przypadku tego drugiego, ponieważ ankieta zostaÅ‚a przeprowadzona częściowo już po konferencji przedstawicieli rzÄ…du nt. luzowania obostrzeÅ„ od 12 lutego br.

Stan rezerwacji utrzymuje siÄ™ nadal na bardzo niskim poziomie: powyżej 10 proc. deklaruje w lutym tylko 12 proc. hoteli, w marcu 9 proc., a w kwietniu 18 proc. To oznacza, że znacznie bardziej liczna jest grupa hoteli deklarujÄ…cych rezerwacje poniżej 10 proc., z czego ponad poÅ‚owa do 2 proc.

Jednak z każdym kolejnym miesiącem zmniejsza się udział hoteli, które planują nadal pozostać zamknięte: w lutym 34 proc., w marcu 11 proc., a w kwietniu 4 proc.

Podobnie jak w grudniu, 87 proc. hoteli nie przewiduje osiÄ…gniÄ™cia zysku z dziaÅ‚alnoÅ›ci operacyjnej wczeÅ›niej niż na koniec 2022 r. Praktycznie wszystkie hotele, bo aż 99 proc., prognozujÄ… powrót do poziomu przychodów z lat 2018-19 nie wczeÅ›niej niż w 2022 roku i z tym rokiem zwiÄ…zane sÄ… najwiÄ™ksze oczekiwania: 35 proc. obiektów, co oznacza jednak pogorszenie prognoz w stosunku do grudnia ub.r. o kolejne 6 pp.

Ponad 100 tys. osób straciło zatrudnienie w branży, kolejne miejsca pracy zagrożone

W aktualnej ankiecie IGHP zweryfikowaÅ‚a prognozy dotyczÄ…ce zatrudnienia, wynikajÄ…ce z badania przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. Przewidywania co do dalszych zwolnieÅ„ pracowników sprawdziÅ‚y siÄ™ w ponad 80 proc. - od listopada do stycznia pracÄ™ straciÅ‚o 13 proc. pracowników, liczÄ…c do stanu z poczÄ…tku 2020 r. (prognozy listopadowe wskazywaÅ‚y na 16 proc.), a wiÄ™c uwzglÄ™dniajÄ…c zwolnionych już na koniec października ub.r. 38 proc. pracowników, oznacza to utratÄ™ ponad poÅ‚owy wszystkich miejsc pracy. Tym samym, w skali caÅ‚ego rynku hotelowego, liczÄ…cego ok. 2 700 obiektów, od marca ub.r. pracÄ™ straciÅ‚o ok. 36 tysiÄ™cy osób. Natomiast we wszystkich zarejestrowanych obiektach zakwaterowania (ok. 13 tysiÄ™cy) redukcja zatrudnienia mogÅ‚a wynieść nawet ponad 100 tysiÄ™cy miejsc pracy.

Bieżące prognozy kolejnych zwolnieÅ„ przy braku adekwatnej pomocy paÅ„stwa wskazujÄ… na dalsze dramatyczne już pogorszenie sytuacji. Hotele wskazaÅ‚y na możliwe kolejne 7 proc. zwolnieÅ„ (stanu sprzed pandemii), co daÅ‚oby Å‚Ä…cznie blisko 60 proc. To oznaczaÅ‚oby stratÄ™ pracy dla 41 tys. osób zatrudnionych w hotelach, a w skali wszystkich zarejestrowanych obiektów noclegowych redukcjÄ™ ponad 116 tys. miejsc pracy.

Tarcze PFR - druga odsłona pomocy wciąż niewystarczająca

Z ankiety IGHP wynika, że z Tarczy 1.0. Polskiego Funduszu Rozwoju skorzystaÅ‚o 65 proc. hoteli, 29 proc. nie otrzymaÅ‚o subwencji pomimo zÅ‚ożenia wniosku, a 6 proc. nie staraÅ‚o siÄ™ o tÄ™ formÄ™ pomocy. Åšrednia kwota subwencji wyniosÅ‚a 613 tys. zÅ‚ na obiekt, co daje 7,8 tys. zÅ‚ na pokój.

JeÅ›li chodzi o TarczÄ™ 2.0. PFR, uruchomionÄ… w poÅ‚owie stycznia, 47 proc. hoteli już zawnioskowaÅ‚o o subwencjÄ™ i otrzymaÅ‚o jÄ… w oczekiwanej kwocie, dla 5 proc. otrzymana kwota subwencji byÅ‚a niższa od wnioskowanej, wnioski 15 proc. hoteli zostaÅ‚y odrzucone, a 33 proc. hoteli nie zÅ‚ożyÅ‚o wniosku. Relatywnie duży udziaÅ‚ tej ostatniej grupy należy tÅ‚umaczyć faktem, że nabór wniosków jeszcze trwa. Åšrednia kwota subwencji wyniosÅ‚a 1.113 tys. zÅ‚ na obiekt, co daje kwotÄ™ 14,1 tys. zÅ‚ na pokój.

Powyższe dane wskazujÄ…, że PFR częściowo wysÅ‚uchaÅ‚ opinii branży, w tym zgÅ‚aszanych przez IGHP uwag i druga odsÅ‚ona Tarczy finansowej zostaÅ‚a znacznie lepiej zaadresowana do hoteli, na co wskazuje wzrost kwot subwencji. To dobra informacja, ale tylko częściowo. Zgodnie z szacunkami IGHP, niezbÄ™dna pomoc ze strony paÅ„stwa zostaÅ‚a okreÅ›lona na ok. 2,5 tys. zÅ‚ na pokój miesiÄ™cznie. Åšrednia kwota subwencji z Tarczy 1.0 i 2.0 PFR wynosi 21,9 tys. zÅ‚, co daje niecaÅ‚e 9 miesiÄ™cy koniecznego finansowania. Tymczasem branża hotelarska, w szczególnoÅ›ci przeważajÄ…ca miejska część obiektów, wÅ‚aÅ›nie weszÅ‚a w 12. miesiÄ…c lockdownu, z brakiem realnych perspektyw na rozpoczÄ™cie odbudowywania popytu co najmniej do jesieni br., a wiÄ™c przez kolejne 9 miesiÄ™cy.

IGHP podkreÅ›la, że sporej (15 proc.) grupie hoteli wnioski z Tarczy 2.0 zostaÅ‚y odrzucone, a wÅ›ród najczÄ™stszych powodów sÄ…: bÅ‚Ä™dy w weryfikacji statutu przedsiÄ™biorcy w bazach ZUS, brak kwalifikowanego PKD, powiÄ…zania kapitaÅ‚owe oraz wyczerpanie Å‚Ä…cznego limitu obu Tarcz PFR subwencjÄ… uzyskanÄ… z Tarczy 1.0.

Ankietowane hotele oszacowaÅ‚y Å‚Ä…cznÄ… kwotÄ™ wsparcia ze strony paÅ„stwa (z PFR, PUP, WUP, mikropożyczka, zwolnienie z ZUS-u) otrzymanÄ… w 2020 roku w stosunku caÅ‚oÅ›ciowych kosztów dziaÅ‚alnoÅ›ci. OkazaÅ‚o siÄ™, że Å›redni udziaÅ‚ dofinansowania to zaledwie 16 proc. kosztów poniesionych przez hotele w minionym roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com