TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Włoski sektor podróży i turystyki będzie stanowił znaczący impuls dla ożywienia gospodarczego kraju i w przyszłym roku może osiągnąć zaledwie 0,3% poniżej poziomu z 2019 roku - wynika z raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki.
reklama
Według najnowszej prognozy WTTC Economic Impact Report (EIR), wkład turystyki w PKB Włoch może wynieść w przyszłym roku ponad 194 miliardy euro. Zatrudnienie w sektorze może również osiągnąć poziom sprzed pandemii.
Raport Światowej Organizacji Turystyki pokazuje również, że sektor podróży i turystyki będzie się rozwijał w średnim tempie 2,5% rocznie przez następne 10 lat, czyli pięć razy szybciej niż cała włoska gospodarka, której wzrost wynosi 0,5%.
Prognoza ujawnia również, że branża turystyczna we Włoszech ma stworzyć ponad pół miliona miejsc pracy (533 000) w ciągu najbliższych 10 lat, co daje średnio ponad 53 000 nowych miejsc pracy każdego roku.
W 2022 roku wkład turystyki do PKB ma wzrosnąć o 8,7% do ponad 176 miliardów euro, co będzie stanowi 9,6% całkowitego PKB, podczas gdy zatrudnienie w sektorze ma wzrosnąć o 2% i osiągnąć prawie 2,7 miliona miejsc pracy.
Pandemia miała katastrofalne skutki dla włoskiego sektora turystycznego. Wiele firm upadło, a tysiące ludzi straciły pracę. Po dwóch bardzo trudnych latach, perspektywy są teraz dużo lepsze. Prognozy dla branży turystycznej stanowią ogromny impuls nie tylko dla całej gospodarki Włoch, ale także dla tworzenia nowych miejsc pracy. - mówi Julia Simpson, prezes WTTC.
Przed pandemią, kiedy turystyka była w rekordowym okresie, jej całkowity wkład do włoskiego PKB wynosił 10,6% (194,8 mld euro) w 2019 roku. Rok później spadł do zaledwie 6,1% (102,6 mld euro).
Turystyka generowała również prawie 2,9 miliona miejsc pracy, zanim niemal całkowite wstrzymanie podróży międzynarodowych spowodowało utratę ponad 400 000 z nich (15,4%).
Najnowszy raport WTTC pokazuje również, że rok 2021 był początkiem ożywienia w sektorze podróży i turystyki. W ubiegłym roku wkład turystyki w PKB wzrósł o 58,5% rok do roku i osiągnął wartość 162,6 mld euro, podczas gdy zatrudnienie w sektorze wzrosło o 9,4%, osiągając poziom ponad 2,6 mln. Wkład sektora turystycznego w gospodarkę i zatrudnienie mógłby być większy, gdyby nie wpływ wariantu Omikron, który doprowadził do osłabienia ożywienia gospodarczego na całym świecie i przywrócenia ograniczeń podróżowania w wielu krajach.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami