TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie pomocy publicznej dla linii lotniczych Condor, które były częścią upadłego koncernu turystycznego Thomas Cook.
reklama
Zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa, Komisja zatwierdziła plan udzielenia przewoźnikowi pożyczki w wysokości 380 mln euro. Ma to przyczynić się do zapewnienia uporządkowanej kontynuacji usług transportu lotniczego i zapobiec zakłóceniom w ruchu pasażerskim, bez nadmiernego zakłócania konkurencji na jednolitym rynku - można przeczytać w komunikacie wydanym przez Komisję Europejską.
W dniu 25 września 2019 r. Niemcy powiadomiły KE o zamiarze udzielenia za pośrednictwem niemieckiego publicznego banku rozwoju KfW pożyczki na ratowanie linii lotniczej Condor w wysokości 380 mln EUR. Przewoźnik boryka się z poważnym niedoborem płynności po rozpoczęciu likwidacji swojej spółki macierzystej, grupy Thomas Cook.
Wytyczne Komisji w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację umożliwiają państwom członkowskim wspieranie przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji, pod warunkiem, że środki wsparcia publicznego są ograniczone w czasie i zakresie oraz przyczyniają się do osiągnięcia celu leżącego we wspólnym interesie. Pomoc na ratowanie może zostać przyznana na okres maksymalnie sześciu miesięcy, aby dać przedsiębiorstwu czas na wypracowanie rozwiązań w sytuacji nadzwyczajnej.
Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, pożyczka zostanie wypłacona w ratach na rygorystycznych warunkach. W szczególności Condor musi co tydzień wykazywać swoje potrzeby w zakresie płynności, a nowe raty będą wypłacane dopiero po wykorzystaniu całej posiadanej gotówki.
Niemcy zobowiązały się do zapewnienia, że po upływie sześciu miesięcy pożyczka zostanie albo w całości spłacona, albo Condor przeprowadzi kompleksową restrukturyzację w celu przywrócenia długoterminowej rentowności. Taka ewentualna restrukturyzacja podlegałaby ocenie i zatwierdzeniu przez Komisję.
Komisja stwierdziła, że środek ten przyczyni się do zapewnienia uporządkowanej kontynuacji przewozów lotniczych, co leży w interesie pasażerów lotniczych. Jednocześnie ścisłe warunki związane z pożyczką oraz czas jej trwania ograniczony do sześciu miesięcy ograniczą do minimum zakłócenie konkurencji, które może zostać wywołane przez pomoc państwa.
Komisja stwierdziła zatem, że pomoc publiczna dla Condora jest zgodna z unijnymi przepisami.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami