TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprezentował wyniki badania ruchu turystycznego w regionie za 2023 rok.
reklama
Małopolskę w 2023 roku odwiedziło ponad 20 mln osób - to wzrost o aż 23% względem roku poprzedniego. Wpływy z turystyki wyniosły ponad 13 mld zł, co oznacza wzrost o 16,2% w stosunku do roku poprzedniego. Dominującą grupę odwiedzających stanowili turyści krajowi, których zanotowano 10,1 mln. Wśród nich najliczniejsi byli Małopolanie, mieszkańcy Mazowsza i Śląska. Województwo Małopolskie odwiedziło również 1,85 mln. turystów zagranicznych. Obrazu całości dopełnia 7,45 mln. jednodniowych odwiedzających krajowych oraz 1,4 mln. zagranicznych jednodniowych odwiedzających.
Wśród turystów zagranicznych, najwięcej odwiedzających pochodziło z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.
2023 rok był pierwszym rokiem od czasów pandemii, kiedy zaobserwowano znaczący rozwój przemysłu turystycznego w Małopolsce. Z badań przeprowadzonych przez Małopolską Organizację Turystyczną na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego wynika, że w 2023 r. Małopolskę odwiedziło ok. 20,8 mln turystów - czyli o 22,9% więcej niż w poprzednim roku i przekroczyły magiczny próg roku 2019 o 16,5%. Optymizmem napawa również fakt, że jest to pierwszy rok obserwacji od czasów pandemii, kiedy podmioty przemysłu turystycznego deklarowały chęć zwiększenia zatrudnienia w przemyśle turystycznym- mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa.
Największy procentowo wzrost dotyczył liczby odwiedzających z zagranicy: to aż 345% więcej niż w roku poprzednim i wyniósł 3,25 mln osób. Liczba turystów krajowych odwiedzających Małopolskę wzrosła o 8,3% względem roku poprzedniego i wyniosła 17,55 mln osób.
Wśród turystów krajowych, dominowali Małopolanie (24,5%) a następnie mieszkańcy Mazowsza (11,8 %)i Śląska (11,6%). W pierwszej piątce znaleźli się również turyści z dolnośląskiego (8,3 proc.) i wielkopolskiego (7,3%).
Wśród turystów zagranicznych, najwięcej osób odwiedzających Małopolskę pochodziło z Wielkiej Brytanii (24,2%) a następnie z USA (15,8%) i Niemiec (13,6%). Te 3 segmenty stanowią suma summarum w 2023 r. prawie 54% udziału turystów zagranicznych w Małopolsce. Na czwartym miejscu plasują się turyści z Francji z wynikiem 8,8 % oraz Hiszpanie z wynikiem 5,8%. W grupie gości zagranicznych największy progres podróży turystycznych zanotowano z rynku USA (w roku 2022 było to 7,6 % a w 2023 r. już 15,8 %) oraz z rynku ZEA (w roku 2022 było to 0,9% a w roku 2023 ta wielkość została podwojona do wysokości 1,8%).
Turyści najczęściej odwiedzali Małopolskę po to, by wypocząć, zwiedzić zabytki i uprawiać aktywną turystykę.
Na liście najczęściej wybieranych destynacji turystycznych w Małopolsce znalazły się kolejno począwszy od pierwszego miejsca: Tatrzański Park Narodowy, Energylandia, Kopalnia Soli w Wieliczce, Rynek Główny w Krakowie i Pieniński Park Narodowy. Czołówkę domykają: Wawel, Muzeum Auschwitz, Krupówki, Sukiennice, Góry i Schronisko PTTK na Turbaczu.
Szczególne doświadczenia ostatnich lat, w tym pandemia COVID-19 sprawiły, że uświadomiliśmy sobie, jakie znaczenie ma możliwość przebywania na łonie przyrody i niespiesznego podróżowania w ciszy i spokoju, dlatego jednym z głównych atutów naszego regionu była bliskość natury. Warto też podkreślić, że to kolejny już rok, kiedy turyści najbardziej docenili gościnność i życzliwość, atmosferę bezpieczeństwo i bogatą ofertę turystyczną regionu - podkreśla Iwona Gibas z zarządu województwa.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami