TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Tunezja dorobi się nowej atrakcji turystycznej? Tamtejsi archeolodzy pochwalili się niecodziennym odkryciem.
reklama
Zespół archeologów odkrył ogromne podwodne ruiny starożytnego rzymskiego miasta w okolicy miasta Nabul - poinformował serwis Tunis Daily News.
Ruiny, według archeologów, mają należeć do starego miasta, które zostało zniszczone przez potężne tsunami, które przetoczyło się przez region śródziemnomorski około 1600 lat temu. Zdaniem specjalistów, ruiny są potwierdzeniem, że rzymskie miasto Neapolis zostało zniszczone przez tsunami około roku 365.
Wśród odnalezionych szczątków znajduje się 100 naczyń, które, jak się uważa, zostały wykorzystane do produkcji garum - słonego sosu rybnego, który był podstawą rzymskiej kuchni. Odkryto również stare znaki drogowe i zabytki. Potwierdzają one również, że Neapolis było jednym z największych ośrodków produkcji garum w świecie antycznym.
Szef tunezyjsko-włoskiej misji archeologicznej, Mounir Fantar przekonuje, że znalezisko, którego powierzchnia około 50 akrów (w przybliżeniu około 20 ha), dowodzi, że starożytne rzymskie miasto zostało częściowo zniszczone przez tsunami 21 lipca w 365 roku.
W przyszłości wykopaliska mogą zostać udostępnione turystom. Nurkowanie jest jedną z popularnych form spędzania wolnego czasu przez turystów, a sam Nabul jest położony w odległości około 10 km od Hammametu.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami