TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W Poznaniu powstaje nowy szlak kulinarny, który będą wyznaczać najbardziej lubiane i rozpoznawalne wielkopolskie specjały. Na pierwszy ogień idzie poznańska pyra, czyli ziemniak. Na szlaku będzie można poznać jej historię i skosztować w tradycyjnym lub nowoczesnym wydaniu.
reklama
Poznański Szlak Kulinarny to nowa inicjatywa Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT), przygotowana we współpracy z poznańskimi restauracjami i atrakcjami turystycznymi.
Nasze miasto zdobywa coraz większe uznanie gastronomiczne. Trafiają do nas dziennikarze kulinarni, nasi szefowie kuchni odnoszą międzynarodowe sukcesy, a coraz więcej turystów dopytuje o lokalne specjały. Aby wyjść im naprzeciw, tworzymy szlak kulinarny - mówi Jan Mazurczak, prezes PLOT.
Szlak kulinarny będą tworzyć miejsca, które nawiązują do lokalnych produktów lub przepisów. Ma być przewodnikiem dla mieszkańców i turystów, chcących dotrzeć do autentycznych, unikalnych smaków Poznania.
Na sam początek proponujemy coś klasycznegeo, czyli poznańską pyrę. Zapraszamy do odwiedzin w restauracjach, w których ziemniak jest czymś więcej, niż tylko dodatkiem. Na liście naszych rekomendacji znalazły się lokale z kuchnią tradycyjną, domową, ale również takie, które nie boją się nowoczesności i eksperymentów. Pyrę znajdziemy więc w plyndzach, szagówkach, podaną z tradycyjnym gzikiem, ale także jako dodatek do ośmiornicy - zachęca Jan Mazurczak.
Impulsem do skupienia się właśnie na pyrze był zorganizowany w marcu prestiżowy, międzynarodowy konkurs kulinarny Bocuse d Or", w którym ziemniak pojawił się jako temat przewodni jednego z konkursowych dań i z którym zmierzył się polski zespół złożony z poznańskich szefów kuchni.
Pyra trafiła na salony, a najlepsi szefowie kuchni pokazali podczas konkursu, że jest to bardzo ciekawy produkt o wielu zastosowaniach. Poznańscy szefowie kuchni chętnie wykorzystują ziemniaki. Można z nich wyczarować dosłownie wszystko - dodaje Jarosław Kin, szef kuchni 62 Bar & Restaurant, trener reprezentacji Polski w konkursie Bocuse d Or 2022, który w swoim menu umieścił szagówki z wędzonym twarogiem, wielkopolską polewkę z krokietem z pyry oraz bliny ziemniaczane z wędzonym pstrągiem.
Prezentacja koncepcji szlaku odbyÅ‚a siÄ™ w restauracji L33 Bistro & Bar, dziaÅ‚ajÄ…cej w Poznaniu przy hotelu Liberté 33. Lokal dziaÅ‚a od roku i znajduje siÄ™ w zabytkowej willi z 1920 roku. Daniem które na staÅ‚e zagoÅ›ciÅ‚o w jadÅ‚ospisie jest pyra z ogniska, bÄ™dÄ…ca autorskÄ… interpretacjÄ… pyry z gzikiem. Od dnia otwarcia wiedziaÅ‚em, że poznaniacy lubiÄ… lokalne smaki, a turyÅ›ci chÄ™tnie je odkrywajÄ…. Nasza pyra to strzaÅ‚ w dziesiÄ…tkÄ™. Jest z nami od poczÄ…tku i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dÅ‚użej - mówi szef kuchni L33, Bartosz Rosa.
Uzupełnieniem szlaku jest Muzeum Pyry. Tam można zdobyć pierwsze szlify w przygotowywaniu poznańskiego specjału i poznać jego historię, a także dowiedzieć się dlaczego ziemniaki albo kartofle w Poznaniu nazywane są właśnie pyrami. Poznański Szlak Kulinarny jest projektem otwartym. W każdej chwili może do niego dołączyć restauracja oferująca lokalne produkty i przepisy.
Mam już upatrzone kilka miejsc, które PLOT mogłaby zaprosić do współpracy, przekonując do bardziej śmiałej promocji potraw z ziemniaków, bo choć to warzywo bardzo popularnie, to zasługujące na jeszcze szersze grono odbiorców - mówi Jakub Pindych, ekspert kulinarny współpracujący z PLOT.
Lista podmiotów biorących udział w projekcie i zaproponowanych dań z pyrą w roli głównej:
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami