TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Rosyjscy przedsiębiorcy zaproponowali podatek od wyjazdu z kraju - donosi agencja RIA Novosti.
reklama
Stowarzyszenie Przedsiębiorców Rozwoju Patriotyzmu Biznesu AVANTI zauważyło, że w trudnej sytuacji międzynarodowej "szczególne znaczenie mają kwestie rozwoju turystyki krajowej". Apel stowarzyszenia, podpisany przez prezydenta Rahmana Jansukowa, został już wysłany do prelegentów Rady Federacji oraz Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Walentyny Matwienki i Wiaczesława Wołodina, a także szefa Rosyjskiej Federalnej Agencji Turystycznej Olega Safonowa.
Przedsiębiorcy szacują, że nowy podatek to dochód około 35 miliardów rubli rocznie. Będzie to zasilenie budżetu, które zapewni pomyślną realizację programu "Rozwój turystyki krajowej i przyjazdowej w Federacji Rosyjskiej (2019-2025)". Podatek wynoszący 500 rubli (około 28zł) należy pobierać za każdym razem, gdy obywatel rosyjski lub cudzoziemiec opuszcza kraj. Opłata nie obejmie turystów, którzy przejeżdżają przez Rosję tranzytem i spędzają w niej do 24h.
W dokumencie podkreślono, że na finansowanie sektora turystycznego w ciągu najbliższych siedmiu lat planuje się przeznaczyć 422,2 mld rubli z budżetu, a realizacja inicjatywy stowarzyszenia jest w stanie przynieść dodatkowo około 35 miliardów rubli rocznie.
Nie wszyscy podchodzą optymistycznie do pomysłu AVANTI. Zdaniem ekspertów, idea podatku wyjazdowego może prowadzić do obniżenia jakości usług i konkurencyjności "Wspieranie rozwoju turystyki krajowej i turystycznej przyniesie Rosji znacznie więcej pieniędzy i innych korzyści, niż podatek wyjazdowy przy przekraczaniu granicy państwowej" - powiedział Dmitrij Gorin, wiceprezes Stowarzyszenia Operatorów Turystycznych Rosji (ATOR) .
Z kolei dyrektor kancelarii prawnej URVISTA, Aleksiej Petropolski, w wywiadzie dla Ridus wyjaśniał: "ten podatek prawdopodobnie będzie nazywany nie podatkiem, ale opłatą. 70% obywateli Rosji nie ma paszportu, a dzięki takiemu dodatkowemu podatkowi jeszcze mniej osób będzie go mieć". Zaznaczył również, że jego zdaniem, taki podatek bezpośrednio ogranicza prawa człowieka i wolności obywatelskie.
Podobna norma prawna obowiązuje od stycznia 2019 r. w Japonii - każda osoba opuszczająca kraj drogą morską lub samolotem płaci opłatę w wysokości tysiąca jenów, pisaliśmy o tym w aktualności Japonia wprowadza podatek wyjazdowy.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami