TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w stanowisku skierowanym do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz prof. Andrzeja Horbana, Przewodniczącego Rady Medycznej przy Premierze RP zaapelował o ponowną analizę harmonogramu zdejmowania obostrzeń w gospodarce. Nie ma racjonalnego uzasadnienia, by branże ujęte w planie otwierania dopiero od 29 maja br. - takie jak salony fitness, baseny czy solaria - nie mogły być otwarte już od 15 maja br. - pisze w piśmie Rzecznik MŚP.
reklama
W piśmie do Premiera Morawieckiego Adam Abramowicz podkreślił, że od momentu ogłoszenia rządowego harmonogramu odmrażania gospodarki - gdy tygodniowa średnia zachorowań wynosiła 8,3 tysięcy - sytuacja wyraźnie się normuje. Ze wskaźnikiem poniżej 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców spełniony jest już warunek, podawany wcześniej jako próg, który pozwoli na zniesienie nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Zdaniem Rzecznika MŚP, z całą pewnością można stwierdzić, że żadnego negatywnego wpływu na liczbę zakażeń nie miały decyzje podjęte w 11 województwach o umożliwieniu stacjonarnego nauczania uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych oraz otwarciu salonów fryzjerskich i kosmetycznych.
Proszę o analizę bieżącej sytuacji epidemicznej, dostosowania do niej harmonogramu uchylania obostrzeń i uwzględnienia w nim branż nadal objętych lockdownem. Jako rzecznik całego środowiska MŚP w kraju zapewniam Pana Premiera, iż nasi przedsiębiorcy są gotowi do pracy w reżimie protokołów sanitarnych ustalonych przez GIS. Nie ma natomiast racjonalnego uzasadnienia, by branże ujęte w planie otwierania dopiero od 29 maja - takie jak salony fitness, baseny czy solaria - nie mogły być otwarte już od 15 maja br. - pisze w liście do Premiera Morawieckiego Adam Abramowicz.
W ocenie Adama Abramowicza istnieją też przedsiębiorstwa, które nie zostały dotychczas wymienione w rządowym harmonogramie np. przedstawiciele branży targowej czy firmy prowadzące miejsca zabaw dla dzieci, a także dyskoteki i kluby nocne. Rzecznik MSP apeluje, by do 15 maja te branże otrzymały informacje o terminie swojego ponownego otwarcia i w możliwie jak najszybszym terminie, po zaktualizowaniu wytycznych sanitarnych, wrócić do prowadzenia działalności.
W przypadku zaś branż, planowanych do otwarcia od 15 maja - należy znieść wymóg świadczenia usług na świeżym powietrzu. Wielu restauratorów nie jest bowiem w stanie obsługiwać klientów na zewnątrz z powodu braku ogródków, fikcją jest z kolei możliwość wystawiania spektakli na powietrzu, gdy zdecydowana większość teatrów czy kin nie posiada stosownej infrastruktury - podsumowuje w liście Adam Abramowicz.
Poniżej treść listów.
Szanowny Panie Premierze
W związku z dużo lepszą sytuacja epidemiologiczną niż zakładana przed ogłoszonym 28 kwietnia planem odmrażania gospodarki, zwracam się do Pana Premiera z apelem o ponowną analizę harmonogramu zdejmowania obostrzeń w gospodarce.
Według rządowych zapowiedzi, dopiero od 29 maja większość branż będzie mogła wznowić działalność. Tymczasem od momentu ogłoszenia tego harmonogramu - gdy tygodniowa średnia zachorowań wynosiła 8,3 tysięcy - sytuacja wyraźnie się normuje. Ze wskaźnikiem poniżej 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców spełniamy już warunek, podawany wcześniej jako próg, który pozwoli na zniesienie nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jedynie jeden powiat jest oznaczony kolorem czerwonym, gdzie liczba zachorowań przekracza 25 na 100 tys. Systematycznie i szybko przybywa osób zaszczepionych, od 10 maja na szczepienie będzie się mógł zapisać każdy dorosły obywatel Polski, a ponieważ od pierwszego zachorowania na covid minął ponad rok, należy przyjąć, że miliony Polaków już zetknęły się z wirusem i jako ozdrowieńcy są odporni na zachorowanie. Jednocześnie z całą pewnością można stwierdzić, że żadnego negatywnego wpływu na liczbę zakażeń nie miały decyzje podjęte w 11 województwach o umożliwieniu stacjonarnego nauczania uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych oraz otwarciu salonów fryzjerskich i kosmetycznych.
Proszę o analizę bieżącej sytuacji epidemicznej, dostosowania do niej harmonogramu uchylania obostrzeń i uwzględnienia w nim branż nadal objętych lockdownem. Jako rzecznik całego środowiska MŚP w kraju zapewniam Pana Premiera, iż nasi przedsiębiorcy są gotowi do pracy w reżimie protokołów sanitarnych ustalonych przez GIS. Nie ma natomiast racjonalnego uzasadnienia, by branże ujęte w planie otwierania dopiero od 29 maja - takie jak salony fitness, baseny czy solaria - nie mogły być otwarte już od 15 maja. W przypadku zaś branż, planowanych do otwarcia od 15 maja - należy znieść wymóg świadczenia usług na świeżym powietrzu. Wielu restauratorów nie jest bowiem w stanie obsługiwać klientów na zewnątrz z powodu braku ogródków, fikcją jest z kolei możliwość wystawiania spektakli na powietrzu, gdy zdecydowana większość teatrów czy kin nie posiada stosownej infrastruktury. Niezwykle istotne jest ponadto, aby do 15 maja rząd podał informację, od kiedy będą uruchamianie branże dotychczas nieujęte w planie otwierania, takie jak branża targowa, festiwalowa, atrakcji dla dzieci (sale zabaw, wesołe miasteczka, pokoje zagadek) czy dyskotek i klubów nocnych.
Podstawą skutecznego prowadzenia działalności gospodarczej jest przewidywalność warunków, z jakimi muszą się mierzyć przedsiębiorcy. Dlatego proszę też o jak najszybsze określenie i ogłoszenie parametrów epidemiologicznych, które zezwalać będą na złagodzenie wprowadzonych ograniczeń, takich jak np. limity osób w obiekcie czy konieczność zachowania odstępów między klientami. Najlepszym rozwiązaniem byłoby powiązanie tych warunków z aktualnymi wskaźnikami epidemicznymi - na wzór stref, które Pan Premier przedstawił opinii publicznej 28 listopada 2020 roku.
Rząd przygotowuje ogromne środki na odbudowę gospodarki nadszarpniętej walką z pandemią. Aby te środki mogły jednak przynieść pożądane efekty, niezbędne jest jak najszybsze otwarcie gospodarki, a w związku z tym - korekta harmonogramu wychodzenia z lockdownu, o którą proszę w imieniu przedsiębiorców, którzy już wiele razy udowodnili, że swoją pracowitością i kreatywnością potrafią podnosić swe firmy mimo dotkliwych doświadczeń.
Rada Medyczna przy Premierze RP
Przewodniczący prof. Andrzej Horban
Szanowny Panie Profesorze
Zwracam się do Państwa w imieniu środowiska przedsiębiorców, które od ponad roku ponosi ogromne ciężary, związane z blokowaniem działalności branż w ramach ograniczania skutków pandemii. Dla wielu polskich rodzin, utrzymujących się z działalności gospodarczej, dalsze przedłużanie lockdownu to tragedia ekonomiczna i osobista. Rozumiejąc powagę sytuacji epidemiologicznej i nie kwestionując działań, które Państwo rekomendujecie, aby minimalizować ilość zachorowań i nie narażać służby zdrowia na przeciążenie, dając czas na przeprowadzenie szczepień - proszę o ponowne przeanalizowanie sytuacji epidemicznej i zarekomendowanie Panu Premierowi zmian, które proponujemy w liście do Pana Premiera.
Od momentu ogłoszenia harmonogramu wychodzenia z lockdownu sytuacja epidemiologiczna bardzo się poprawiła i z każdym dniem widoczny jest stały trend spadkowy. W tej sytuacji regulacje ogłoszone 29 kwietnia, przedłużające blokowanie działalności firm są nadmiarowe i konieczna jest ich korekta.
Załączam list do Pana Premiera w tej sprawie.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami