TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska - twórca Bursztynowego Szlaku w Polsce, od początku roku starała się zainteresować swoim projektem samorządy gmin leżących w dolinie Wisły.
reklama
- Na Mazowszu trafiliśmy na wyjątkowo podatny grunt - zaznaczyła Nina Gałuszka, koordynatorka akcji z ramienia fundacji. - Wystarczyły dwa spotkania, a chętnych zainteresowanych naszym projektem nie brakuje. Dlatego nadal będziemy nadzorować działania związane z tworzeniem Bursztynowego Szlaku, ale lokalnie będzie zajmował się tym już ktoś inny - poinformowała Nina Gałuszka.
W Radomskiem koordynatorem inicjatywy, jest Grupa Partnerska "Lokomotywa", z programem - "Produkt Kulturalno-Turystyczny Puszczy Kozienickiej". - Myślę, że zadecydowało to, że nasze działania są zbieżne z założeniami Bursztynowego Szlaku - wyjaśnił Zbigniew Belowski, prezes Lokomotywy. - W obu przypadkach chodzi o stworzenie alternatywy dla motoryzacji, pobudzenie lokalnej tożsamości mieszkańców i oczywiście ochrona przyrody. Jestem przekonany, że po połączeniu sił możemy wszyscy wiele zyskać - dodał Belowski. Główna linia szlaku pobiegnie w Radomskiem, od Solca nad Wisłą przez Lipsko, Chotczę, Czarnolas, Pionki, Kozienice, Magnuszew, Warkę i Mniszew. - To już praktycznie przesądzone - wyjaśnił Belowski, podkreślając, mocno przygotowanie się zwłaszcza rejonu Puszczy Kozienickiej. - Tu do zaoferowania turystom mamy bardzo dużo ciekawych miejsc, zwłaszcza unikatowe rezerwaty - przekonywał. Poprzez tworzenie szlaku, narodził się również interesujący pomysł w Kozienicach. - Tamtejsi zapaleńcy chcą wspólnie z samorządem utworzyć i uruchomić pętlę kajakową łączącą ze sobą jeziora: Kozienickie i Opatkowickie. To byłaby prawdziwa bomba turystyczna - oświadczył Belowski. Równie ciekawa mogłaby okazać się tzw. linia brzegowa szlaku, która w Radomskiem wiodłaby od strony Lipska, przez Iłżę, Szydłowiec, aż do Nowego Miasta nad Pilicą. - To piękne, niezwykle ciekawe turystycznie miejsca. Trzeba jedynie pobudzić je do życia - powiedział Belowski.
Obecnie Grupa Partnerska, jest w trakcie opracowywania projektów. Jesienią mają one trafić do urzędu marszałkowskiego, z wnioskiem o dofinansowanie w ramach ZPORR . - Osobiście rozmawiałem z marszałkiem Adamem Struzikiem, który obiecał, że na Szlak Bursztynowy pieniądze się znajdą - zakomunikował prezes Lokomotywy. Należy dodać, iż wg założeń, do końca tego roku, mają być uregulowane wszystkie sprawy formalne związane z tworzeniem szlaku, a na wiosnę przewidywane jest rozpoczęcie prac.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami