TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Bran偶y Turystycznej


2022-04-11 - Wystawa polskiego malarstwa przyci膮gnie turyst贸w do Niemiec?

Turystyka kulturoznawcza dla Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) ma szczeg贸lny priorytet.

reklama


W Monachium w Kunsthalle M黱chen zaprezentowano wystaw臋 pt. "Cisi buntownicy". Przedstawia ona polskie malarstwo z prze艂omu XIX i XX wieku. Wystawa nie tylko przenosi zwiedzaj膮cych w 艣wiat mit贸w i legend, w senne pejza偶e, w dawne tradycje i zwyczaje, ale tak偶e przybli偶a Polsk臋 i jej kultur臋 okresu rozbior贸w.

W narodzie bez w艂asnego pa艅stwa - Polska by艂a podzielona mi臋dzy Rosj臋, Prusy i Austro-W臋gry a偶 do uzyskania niepodleg艂o艣ci w 1918 roku - m艂ode pokolenie tw贸rc贸w i tw贸rczy艅 pod膮偶y艂o za wezwaniem "cichego buntu : chodzi艂o o "odnowienie" malarstwa. Poprzez swoje obrazy arty艣ci dawali narodowi polskiemu to, czego brakowa艂o w sferze politycznej: wsp贸ln膮 to偶samo艣膰. Inspiracj臋 znajdowali we w艂asnej historii, kulturze i przyrodzie, a tak偶e w wymianie do艣wiadcze艅 ze 艣rodowiskami artystycznymi Monachium, Pary偶a, Sankt Petersburga czy Wiednia.

Kunsthalle M黱chen prezentuje, po raz pierwszy w Niemczech, tak obszern膮 wystaw臋 po艣wi臋con膮 okresowi rozkwitu sztuki polskiej w latach 1890-1918, na kt贸r膮 sk艂ada si臋 oko艂o 130 wa偶nych dzie艂 z kolekcji pa艅stwowych i prywatnych.

Sztuka bez granic

Sztuka polska ok. 1900 roku jest 艣wiadectwem o偶ywionej wymiany my艣li z europejskimi artystami i artystkami. Polscy malarze i malarki cz臋sto studiowali za granic膮 lub tam podr贸偶owali. Swoje prace prezentowali r贸wnie偶 na mi臋dzynarodowych wystawach.

W Pary偶u na przyk艂ad, zetkn臋li si臋 z nowoczesnymi nurtami impresjonizmu i japonizmu. Liczebnie silna enklawa polskich artyst贸w i artystek pojawi艂a si臋 w Monachium oko艂o 1870 roku. W swojej tw贸rczo艣ci nawi膮zywali g艂贸wnie do tutejszego nurtu realizmu oraz symbolistycznego malarstwa Arnolda B鯿klina czy Franza von Stucka. W ten spos贸b ich malarstwo pokonywa艂o 贸wczesne granice geograficzne i polityczne oraz wp艂ywa艂o na kszta艂towanie poczucia w艂asnej to偶samo艣ci ca艂ego narodu.

Inspiracja i nowe perspektywy

Wielu polskich artyst贸w i artystek si臋ga艂o w swoim malarstwie po dawne mity i legendy, a tak偶e tworzy艂o nowe. Du偶e znaczenie mia艂a na przyk艂ad mityzacja rodzimego krajobrazu i 偶ycia ch艂opskiego: pierwotnej kultury s艂owia艅skiej szukano u G贸rali Podhala艅skich, a tak偶e u Hucu艂贸w z Karpat Wschodnich z ich zwyczajami i tradycjami.

Wystawa zaprasza do odkrywania polskiej sztuki i kultury z okresu oko艂o 1900 roku - czasu przemian spo艂ecznych i innowacji estetycznych. Celem jest poznanie artyst贸w i artystek ruchu M艂oda Polska, takich jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Olga Bozna艅ska czy Ferdynand Ruszczyc, kt贸rych dzie艂a nie tylko nale偶膮 do najwi臋kszych skarb贸w kultury polskiej i stanowi膮 znacz膮cy sk艂adnik sztuki europejskiej prze艂omu wiek贸w.

Wystawa jest obj臋ta wsp贸lnym patronatem Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wystawa zosta艂a zorganizowana z inicjatywy Kunsthalle M黱chen, a jej wsp贸艂organizatorami s膮 Instytut Adama Mickiewicza oraz Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.



Wr贸膰 do strony g艂贸wnej


Pe艂na wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrze偶one.
Kontakt z nami

stat24.com