TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Dotychczasowe przepisy znoszące opłaty roamingowe w Unii Europejskiej wygasają 30 czerwca 2022 r. Parlament Europejski głosował nad ich przedłużeniem.
reklama
Konsumenci powinni cieszyć się taką samą jakością i szybkością połączeń komórkowych za granicą, jak w kraju, twierdzą europosłowie. Komisja Przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosowała za przedłużeniem programu "Roam like at Home" na kolejne dziesięć lat.
Zaktualizowane przepisy, będące następstwem zniesienia opłat roamingowych w 2017 roku, wprowadzają również poprawki mające na celu poprawę usług roamingowych dla podróżujących. Zgodnie z tekstem przyjętym przez posłów, konsumenci nadal będą mogli korzystać ze swoich telefonów komórkowych podczas podróży zagranicznych w UE bez dodatkowych opłat, oprócz tych, które już płacą w kraju.
Ponadto, będą mieli prawo do takiej samej jakości i szybkości połączenia komórkowego za granicą, jak w kraju. Dostawcy usług roamingu byliby zobowiązani do oferowania takich samych warunków roamingowych jak w kraju, jeśli te same technologie i warunki są dostępne w sieci w kraju, który odwiedzają. Posłowie chcą zakazać praktyk handlowych obniżających jakość usług w ramach detalicznych usług roamingu regulowanego (np. poprzez zmianę połączenia z 4G na 3G). Bez dodatkowych opłat ma być zapewniony dostęp do służb ratunkowych - zarówno w formie połączeń telefonicznych, jak i SMS-ów, łącznie z przekazywaniem informacji o lokalizacji dzwoniącego. Operatorzy będą musieli również informować użytkowników roamingu o europejskim numerze alarmowym 112. Posłowie chcą również, aby osoby niepełnosprawne miały dostęp do służb ratunkowych bez dodatkowych opłat.
Posłowie proponują także zniesienie dopłat do połączeń wewnątrzunijnych (np. z Belgii do Włoch), które obecnie wynoszą 19 centów za minutę. Użytkownicy płaciliby tylko za dodatkowe koszty obiektywnie uzasadnione przez operatora.
Roam-like-at-home to europejski sukces. Pokazuje on, jak wszyscy bezpośrednio korzystamy z jednolitego rynku UE. Chcemy jeszcze bardziej obniżyć koszty i poprawić jakość usług dla wszystkich obywateli Europy. Jest to dla nas okazja, aby wprowadzić kilka istotnych ulepszeń, które przyniosą korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom, nie powodując zakłóceń dla operatorów sieci komórkowych. Dzięki temu rozporządzeniu czynimy kolejny ważny krok w kierunku prawdziwego europejskiego jednolitego rynku cyfrowego, na rzecz pomyślnej, silnej i skutecznej Unii Europejskiej przyszłości - powiedziała europosłanka Angelika Winzig.
Zanim nowe przepisy wejdą w życie, będą musiały zostać uzgodnione przez Parlament i Radę. Sprawozdanie zostało przyjęte 67 głosami do 0, przy 7 wstrzymujących się. Posłowie zagłosowali za otwarciem negocjacji z Radą 67 głosami do 0, przy 7 wstrzymujących się. Mandat zostanie ogłoszony podczas sesji plenarnej w dniach 18-21 października. Rada uzgodniła swój mandat negocjacyjny w dniu 16 czerwca 2021 roku. Pierwsze rozmowy trójstronne odbędą się 26 października.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami