TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-07-22 - Odrestaurowana toruńska Krzywa Wieża będzie służyć urzędnikom i turystom

Dobiega końca remont XIV-wiecznej Krzywej Wieży w Toruniu. Budynek będzie służył jako biuro koordynujące starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, której dyrektor ma być powołany do końca lipca.

reklama


Lech Narębski, miejski konserwator zabytków poinformował, że podczas prac restauratorskich odkryto gotyckie ozdoby fryzów. Zaraz po budowie budynku wycięto rysunki w świeżym tynku, które następnie wypełnione kolorami. Taki sposób ozdabiania fryzów jest charakterystyczny dla sztuki gotyckiej - tłumaczy konserwator. Teraz dekoracja została odnowiona, zrekonstruowaliśmy nawet oryginalne kolory.

Odrestaurowano również wnętrze Krzywej Wieży - ułożono podłogi, wymieniono drzwi i okna oraz zamontowano instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i CO.

Remont elewacji pochłonął 327,5 tys. zł. Około 300 tys. miasto poszło na odnowienie wnętrza - mówi Narębski. Prace trwały pod nadzorem wydziału inwestycji i remontów toruńskiego magistratu.

Budynek będzie siedzibą biura miejskiej instytucji kultury Toruń 2016. Plan adaptacyjny zakłada, że Krzywa Wieża zostanie udostępniona turystom. Obok biura w zabytkowym budynku znajdzie się kawiarenka.

Toruńska Krzywa Wieża pochodzi w XIV wieku. Na początku była prosta, lecz już w średniowieczu pod wpływem jej ciężaru zaczęły się obsuwać piaski, co spowodowało przechylenie się konstrukcji. Krzywa Wieża ma 15 m wysokości i jest odchylona od pionu o 1,4 m.

Najsłynniejsza Krzywa Wieża znajduje się we włoskiej Pizie, ma 55 m wysokości i odchyla się o ok. 5 m. W Polsce istnieje jeszcze krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich, która ma 34 m wysokości i ok. 2 m odchylenia.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com