TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2019-07-16 - Popyt na usługi noclegowe w Polsce wciąż rośnie

Mimo rosnących kosztów budowlanych, polski sektor hotelarski intensywnie się rozwija - wynika z raportu CBRE "Rynek Hotelowy w Polsce 2 kw. 2019 r."

reklama


Obecnie rynek hotelowy największych polskich miast ma ograniczoną ofertę sprzedaży hoteli o wartości powyżej 20 mln euro, które budzą najwyższe zainteresowanie zagranicznych inwestorów. Ponadto Warszawa, która do tej pory była priorytetową lokalizacją dla międzynarodowych sieci, jest już przez nie traktowana jako rynek nasycony. To z kolei otwiera nowe możliwości dla miast regionalnych, gdzie oferta hotelowa nie jest jeszcze tak mocno rozbudowana i inwestorzy przy mniejszym lub zbliżonym wkładzie mogą liczyć na większy zwrot z inwestycji.

Wzrastający popyt jest widoczny w większości polskich miast, jednak najszybciej w ciągu ostatnich 5 lat rosło zapotrzebowanie na usługi noclegowe w Gdańsku (+12,7%). Niewątpliwie będzie to miało pozytywne przełożenie na możliwość wchłonięcia przez rynek nowej podaży miejsc noclegowych powstającej m.in. na Wyspie Spichrzów. Według analizy ekspertów CBRE, dynamiczny wzrost popytu w Gdańsku wynika przede wszystkim z wydłużania się wysokiego sezonu dla gości indywidualnych, rosnącej liczby międzynarodowych wydarzeń, a co za tym idzie także liczby klientów biznesowych.

Kolejnym odnotowującym większe zainteresowanie miastem są Katowice, gdzie w latach 2012-2017 średni wzrost popytu wyniósł +10,7%. Duży wpływ na ten skok miał organizowany tam szczyt klimatyczny ONZ, a także przejęcie Spodka i MCK w zarządzanie przez prywatną firmę. Popyt w wyżej wymienionych miastach, a także w Łodzi, Poznaniu czy Wrocławiu jest przede wszystkim napędzany przez klientów biznesowych, co jest bezpośrednią konsekwencją rozwoju firm, coraz większej aktywności w regionalnym sektorze biurowym oraz organizowanych w tych lokalizacjach dużych targów i konferencji.

Z roku na rok coraz więcej inwestorów wywodzących się z innych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych decyduje się na lokowanie kapitału w obiekty hotelowe. Co istotne, nie ograniczają się oni do największych miast, świadomie rozszerzając obszar poszukiwań interesujących lokalizacji o miasta regionalne. Biorąc pod uwagę rosnący nieprzerwanie od 5 lat popyt na usługi noclegowe, oceniamy że stan ten się utrzyma, a inwestorzy docenią także potencjał jeszcze mniejszych polskich miast, jak np. Zielona Góra, Lublin, czy Białystok. W tych lokalizacjach wciąż brak wielu międzynarodowych sieci hotelowych, jednak wedle naszych prognoz już niedługo może to ulec zmianie. Potwierdza to rosnąca liczba skierowanych do nas próśb o ocenę efektywności finansowej mniejszych miast regionalnych. To standardowa procedura - międzynarodowe sieci zanim udzielą franczyzy chcą mieć pewność, że dana lokalizacja jest zarówno wizerunkowo, jak i finansowo odpowiednia - mówi Rafał Rosiejak, Dyrektor Działu Hotelowego w CBRE.

Od 2013 do 2018 roku w Warszawie podaż miejsc noclegowych w hotelach rosła systematycznie ośrednio 5,5% rocznie. Wedle szacunków CBRE, w ciągu następnych lat w związku z planowanymi i trwającymi inwestycjami tempo przyrostu podskoczy jeszcze do poziomu 6,3%. Najszybciej jednak w najbliższym czasie miejsc noclegowych przybywać będzie w Gdańsku, w którym otworzyły się hotele Radisson Hotel & Suites, Holiday Inn Gdansk City Centre. Natomiast wolniej rozwijający się w ostatnich latach rynek łódzki, w ciągu najbliższych 5 lat zaoferuje średnio o ponad 5,6% miejsc noclegowych więcej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com